Galerie

 • Debata "Jak futbol zmienia świat?"

  Debata "Jak futbol zmienia świat?"

  8 Listopada 2021 roku na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ odbyła się fascynująca debata pod nazwą “Jak futbol zmienia świat?”, oparta na reportażu “Mecz to pretekst. Futbol. Wojna. Polityka.” , autorstwa red. Anity Werner i red. Michała Kołodziejczyka. Obok Autorów książki w dyskusji wzięli udział prof. Michałem Kobierecki oraz dr Rafał Jung. Rolę moderatora pełnił wiceprzewodniczący KNP Politikon Paweł Kozłowski.

  Debatę zorganizowało Koło Naukowe Politologów PolitikON

  more

 • ZDERZENIE ŚWIATÓW

  ZDERZENIE ŚWIATÓW

  W dniu 3 lutego 2020 r. na naszym Wydziale miało miejsce wydarzenie pod tytułem „Zderzenie Światów”, którego organizatorami byli studenci kierunku: Międzynarodowe studia kulturowe. Studenci w ramach zajęć opcjonalnych wykorzystując metodę Design Thinkng opracowali harmonogram spotkania dla młodzieży, w ramach którego uczestnicy mogliby uzupełnić swoje kompetencje. Celem przewodnim było stworzenie warunków do twórczej pracy nad tekstem piosenki i refleksja na temat teoretycznych i praktycznych podstaw tego procesu. Uczestnikami warsztatów byli uczniowie XXXIII Liceum im. Armii Krajowej w Łodzi. Na początku wykład wprowadzający w tematykę warsztatów o muzyce w serialach wygłosiła pani doktor Aleksandra Różalska. Gościem specjalnym był wokalista łódzkiego zespołu Suchy Pion- Dawid Matuszczak, który opowiadał o procesie twórczym pisania piosenek. W drugiej części spotkania zadaniem uczniów było stworzenie w grupach własnych tekstów o dowolnej tematyce. Ku naszemu zadowoleniu wszyscy ochoczo zabrali się do pracy. Organizatorzy warsztatów wcielili się w rolę recenzentów. Jury miało duży problem z wybraniem najlepszej pracy, dlatego też zostały nagrodzone aż cztery grupy. Całe wydarzenie podsumowała prelekcja wygłoszona przez jedną ze studentek- panią Wirginię Wywiał na temat wykorzystania motywów literackich w piosenkach. Na zakończenie uczniowie liceum przekazali organizatorom list z podziękowaniem za przeprowadzone warsztaty.

  more

 • Fotorelacja z Uroczystej Gali Absolwentów WSMiP 2019

  Fotorelacja z Uroczystej Gali Absolwentów WSMiP 2019

  13 grudnia 2019 r. odbyła się na WSMiP Uroczysta Gala Absolwentów Rocznika 2019.

  Wszystkim Absolwentom serdecznie gratulujemy!

  more

 • Wigilia MSK

  Wigilia MSK

  Dnia 18 grudnia 2019 roku studenci międzynarodowych studiów kulturowych wraz z wykładowcami w sali Rady Wydziału wspólnie spędzili czas z okazji Świąt Bożego Narodzenia! Była to dla wszystkich zgromadzonych szansa na lepsze wzajemne poznanie się, okazja do wspólnego śpiewania, wymieniania refleksji na temat bieżących spraw naszego kierunku, ale przede wszystkim możność skosztowania poczęstunku przygotowanego przez studentów MSK.
  W tym dniu również został rozstrzygnięty konkurs na najlepszy sonet! Gratulacje dla zwycięzców. Kolejno zajęli miejsce:
  1. Patrycja Siejka
  2. Patryk Juszczak
  3. Julia Bugajna
  Dziękujemy każdemu za obecność i niezwykle spędzony czas!

  more

 • Ogólnopolska konferencja naukowa "Aktorzy niepaństwowi – między stabilizacją a destabilizacją relacji międzynarodowych"

  Ogólnopolska konferencja naukowa "Aktorzy niepaństwowi – między stabilizacją a destabilizacją relacji międzynarodowych"

  6 grudnia 2019 roku na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa zorganizowana przez Katedrę Teorii i Historii Stosunków Międzynarodowych WSMiP UŁ oraz Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych. Tematem przewodnim wydarzenia było zagadnienie "Aktorzy niepaństwowi – między stabilizacją a destabilizacją relacji międzynarodowych". Różnorodne panele tematyczne stanowiły doskonały punkt wyjścia do rozważań w których prelegenci ukazywali rolę i znaczenie uczestników niepaństwowych w obecnym kształcie relacji międzynarodowych.

  more

 • Studenci MSK w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

  Studenci MSK w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

  Dnia 5 grudnia, studenci MSK w ramach SKN Awangardystów wraz z opiekunami: Dr Ernestem Kuczyńskim oraz Prof. Marią Łukowską odwiedzili Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Mieliśmy dzięki temu możliwość poznać bliżej kulturę żydowską, co umożliwiły nam to dwie wystawy: stała- ,,1000 lat historii Żydów polskich" oraz czasowa - ,,Gdynia - Tel-Awiw".
  Zachęcamy do odwiedzin tego miejsca i poznania bliżej historii tej żydowskiej społeczności. Oto kilka zdjęć z naszej podróży!

  more

 • Wykład Profesor Nicoli Watson p.t. „Shakespeare’s Effects: The Author and Literary Place-making in Stratford-upon-Avon and beyond.”

  Wykład Profesor Nicoli Watson p.t. „Shakespeare’s Effects: The Author and Literary Place-making in Stratford-upon-Avon and beyond.”

  Dnia 9 października 2019 studenci MSK oraz kadra Katedry Studiów Brytyjskich mieli okazję wysłuchać wykładu Profesor Nicoli Watson p.t. „Shakespeare’s Effects: The Author and Literary Place-making in Stratford-upon-Avon and beyond.”
  Prof. Watson przedstawiła pokrótce historię turystyki literackiej, zwracając szczególną uwagę na znaczenie nowożytnej praktyki kulturowej, jaką jest fascynacja miejscami związanymi z biografiami pisarzy i pisarek. Przykładem takiego zwiększającego się znaczenia miejsca narodzin pisarza jest fenomen Stratfordu i dwóch instytucji kultury, które w odmienny sposób podchodzą do spuścizny literackiej Szekspira: Birthplace oraz New Place. Wykładowi towarzyszyły pytania o kwestie wytwarzania znaczeń w praktyce muzealnej, jak również o związki pamięci kulturowej i turystyki literackiej.

  Profesor Nicola Watson zajmuje się literaturoznawstwem oraz literackimi aspektami dziedzictwa kulturowego. W ramach badań prowadzonych na Open University bada romantyzm europejski, jak również takie zjawiska kulturowe jak turystyka literacka i jej historia. Świadectwem rozległych zainteresowań naukowych Profesor Watson są jej monografie: Revolution and the Form of the British Novel 1790-1820 (OUP, 1994), England's Elizabeth: An Afterlife in Fame and Fantasy (wspólnie z Michaelem Dobsonem, OUP, 2002) czy The Literary Tourist: Readers and Places in Romantic and Victorian Britain (Palgrave, 2006). W swojej najnowszej książce The Author’s Effects: A Cultural Poetics of the Writer's House Museum wiele miejsca poświęca wytwarzaniu pamięci kulturowej w muzeum biograficznym (2020, w druku).

  more

 • Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Procesy (de)stabilizacji w Europie Środkowej i Wschodniej

  Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Procesy (de)stabilizacji w Europie Środkowej i Wschodniej

  W dniach 15-16 października 2019 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Procesy (de)stabilizacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas tego wydarzenia badacze systemów politycznych z Polski i zagranicy debatowali o problemach stabilizacji i destabilizacji państw regionu, funkcjonowania w tym regionie różnych systemów wyborczych oraz specyfice budowania społeczeństwa obywatelskiego.

  Organizatorami Konferencji była Katedra Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Międzynarodowe Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komisji Badań nad Integracją Europy Polskiej Akademii Nauk w Łodzi.

  more

 • Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20 na WSMiP

  Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20 na WSMiP

  27 września 2019 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20.

  fot. dr hab. Andrzej Dubicki

  more

 • Żywa Biblioteka - Human Library – Dialog Kultur

  Żywa Biblioteka - Human Library – Dialog Kultur

  Studenci kierunku International and Political Studies, specjlaności Intercultural Communication z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ przygotowali dla uczniów gimnazjum w Łodzi projekt związany z prezentacją krajów i kultur, z których się wywodzą. W dniu 10 czerwca 2019 roku uczniowie wypożyczali książki dotyczące kultury i polityki – Tadżykistanu, Wietnamu, Turcji, Gruzji, Ukrainy, RPA i Azerbejdżanu. Zadając pytania w języku angielskim doskonalili swoje umiejętności językowe i jednocześnie w przystępny sposób poznawali realia życia w innych krajach. Każdy z uczniów mógł wypożyczyć dowolną książkę, a dokładnie rzecz ujmując studenta, opowiadającego o swoim kraju pochodzenia i spędzić z nim czas na rozmowie, w specjalnie na ten czas przygotowanej czytelni. Projekt został zrealizowany dzięki uprzejmości Szkoły Europejskiej w Łodzi. Organizatorom zależało szczególnie na stworzeniu przestrzeni do swobodnego dialogu i na pielęgnowaniu postaw otwartości i tolerancji wobec innych postaw, poglądów, czy religii. Studenci byli mile zaskoczeni umiejętnościami językowymi polskich uczniów, ich otwartością i wrażliwością. Natomiast młodzi rozmówcy zwracali uwagę na szczerość, bezpośredniość, różnorodność wypowiedzi, możliwość rozmowy z dorosłymi kolegami z odległych krajów, czy tego w jaki sposób postrzegają Polskę i Polaków.

  dr Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska

  Poniżej niektóre z komentarzy uczestników projektu.
  „Poznaliśmy wiele ciekawych osób i mogliśmy poznać ich spojrzenie na Polskę” Marta i Angelika
  „Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy o odległych krajach, ich geografii, ekonomii, a przy tym mogliśmy podszlifować angielski” Kacper i Mikołaj
  „Bardzo dobry pomysł. Mili ludzie, ciekawe historie” Angela
  „Było spoko, fajnie, cool, nice, pro” Kacper
  „Zaciekawiło mnie, że wielu studentów przyjechało do Polski na studia, ponieważ są tanie. Fajnie się gadało” Mateusz i Oliwier
  „Bardzo fajna akcja. Bardzo mili ludzie. Dowiedziałam się wielu fajnych rzeczy, o których wcześniej nie słyszałam” Melissa
  „Najfajniejsze wydarzenie roku szkolnego” Adam
  „Najlepszy festiwal w tym roku. Świetni ludzie i dużo ciekawostek. Szkoda, że już tego nie powtórzymy” Hania
  „Najciekawsze wydarzenie podczas całego mojego pobytu w tej szkole. Szkoda, ze nie zdążyłam porozmawiać ze wszystkimi” Julia

  more

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)