Galerie

 • Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Procesy (de)stabilizacji w Europie Środkowej i Wschodniej

  Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Procesy (de)stabilizacji w Europie Środkowej i Wschodniej

  W dniach 15-16 października 2019 roku w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. Procesy (de)stabilizacji w Europie Środkowej i Wschodniej. Podczas tego wydarzenia badacze systemów politycznych z Polski i zagranicy debatowali o problemach stabilizacji i destabilizacji państw regionu, funkcjonowania w tym regionie różnych systemów wyborczych oraz specyfice budowania społeczeństwa obywatelskiego.

  Organizatorami Konferencji była Katedra Systemów Politycznych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Międzynarodowe Centrum Badań Wschodnioeuropejskich Uniwersytetu Łódzkiego. Wydarzenie odbyło się pod patronatem Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komisji Badań nad Integracją Europy Polskiej Akademii Nauk w Łodzi.

  more

 • Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20 na WSMiP

  Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20 na WSMiP

  27 września 2019 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2019/20.

  fot. dr hab. Andrzej Dubicki

  more

 • Żywa Biblioteka - Human Library – Dialog Kultur

  Żywa Biblioteka - Human Library – Dialog Kultur

  Studenci kierunku International and Political Studies, specjlaności Intercultural Communication z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ przygotowali dla uczniów gimnazjum w Łodzi projekt związany z prezentacją krajów i kultur, z których się wywodzą. W dniu 10 czerwca 2019 roku uczniowie wypożyczali książki dotyczące kultury i polityki – Tadżykistanu, Wietnamu, Turcji, Gruzji, Ukrainy, RPA i Azerbejdżanu. Zadając pytania w języku angielskim doskonalili swoje umiejętności językowe i jednocześnie w przystępny sposób poznawali realia życia w innych krajach. Każdy z uczniów mógł wypożyczyć dowolną książkę, a dokładnie rzecz ujmując studenta, opowiadającego o swoim kraju pochodzenia i spędzić z nim czas na rozmowie, w specjalnie na ten czas przygotowanej czytelni. Projekt został zrealizowany dzięki uprzejmości Szkoły Europejskiej w Łodzi. Organizatorom zależało szczególnie na stworzeniu przestrzeni do swobodnego dialogu i na pielęgnowaniu postaw otwartości i tolerancji wobec innych postaw, poglądów, czy religii. Studenci byli mile zaskoczeni umiejętnościami językowymi polskich uczniów, ich otwartością i wrażliwością. Natomiast młodzi rozmówcy zwracali uwagę na szczerość, bezpośredniość, różnorodność wypowiedzi, możliwość rozmowy z dorosłymi kolegami z odległych krajów, czy tego w jaki sposób postrzegają Polskę i Polaków.

  dr Agnieszka Kisztelińska-Węgrzyńska

  Poniżej niektóre z komentarzy uczestników projektu.
  „Poznaliśmy wiele ciekawych osób i mogliśmy poznać ich spojrzenie na Polskę” Marta i Angelika
  „Dowiedzieliśmy się nowych rzeczy o odległych krajach, ich geografii, ekonomii, a przy tym mogliśmy podszlifować angielski” Kacper i Mikołaj
  „Bardzo dobry pomysł. Mili ludzie, ciekawe historie” Angela
  „Było spoko, fajnie, cool, nice, pro” Kacper
  „Zaciekawiło mnie, że wielu studentów przyjechało do Polski na studia, ponieważ są tanie. Fajnie się gadało” Mateusz i Oliwier
  „Bardzo fajna akcja. Bardzo mili ludzie. Dowiedziałam się wielu fajnych rzeczy, o których wcześniej nie słyszałam” Melissa
  „Najfajniejsze wydarzenie roku szkolnego” Adam
  „Najlepszy festiwal w tym roku. Świetni ludzie i dużo ciekawostek. Szkoda, że już tego nie powtórzymy” Hania
  „Najciekawsze wydarzenie podczas całego mojego pobytu w tej szkole. Szkoda, ze nie zdążyłam porozmawiać ze wszystkimi” Julia

  more

 • Wizyta Studentów Międzynarodowe Studia Kulturowe oraz Intercultural Communication w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej im. Leona Shillera

  Wizyta Studentów Międzynarodowe Studia Kulturowe oraz Intercultural Communication w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej im. Leona Shillera

  Dnia 5 czerwca 2019 roku studenci kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe oraz Intercultural Communication wraz z grupą uczestniczących w zajęciach studentów programu Erasmus+ odwiedzili Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Teatralną i Telewizyjną w Łodzi im. Leona Shillera, czyli w skrócie Łódzką Szkołę Filmową, uczelnię o bogatych tradycjach Polskiej Szkoły Filmowej. W 2019 roku przypada rocznica siedemdziesięciolecia jej istnienia. Studenci zwiedzili Wydziały: Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej, Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej, Wydział Organizacji Sztuki Filmowej. W Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej odwiedzili najnowocześniejsze w Polsce studio reżyserii telewizyjnej zakupione ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Studio Animacji Filmowej. Cała grupa sfotografowała się na słynnych schodach, na których siadali Roman Polański, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Małgorzata Szumowska i inni. Mogli obejrzeć fotografie najsłynniejszych absolwentów Szkoły z okresu ich studiów zamieszczone na specjalnym plakacie wydanych z okazji 70-tej rocznicy jej istnienia. Przewodnikiem po Szkole w języku polskim i angielskim był mgr Sławomir Kalwinek. Dziękujemy! Życzymy Szkole następnych 70-lat Sławy i Chwały.

  more

 • Mikołajki z MSK

  Mikołajki z MSK

  Studenci Koła Naukowego "Kulturą Nakręceni" działającego przy kierunku międzynarodowe studia kulturowe przygotowali na naszym Wydziale spotkanie mikołajkowe, podczas którego studenci m.in. wzięli udział w zawodach na czas na przygotowanie najdłuższego łańcucha choinkowego oraz w konkursie wiedzy o kulturze (m.in. o filmach i piosenkach świątecznych), a także świetnie radzili sobie z kalamburami na temat mikołajek i wysłuchali mini-wykładu w jaki sposób Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w różnych regionach Polski i świata. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tego wydarzenia.

  more

 • Konferencja Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych pt’ „Challenging America, American Challenges. Culture, Society, Politics”

  Konferencja Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych pt’ „Challenging America, American Challenges. Culture, Society, Politics”

  W dniach 24-25.10.2018 r. na Uniwersytecie Łódzkim odbyła się konferencja Polskiego Towarzystwa Studiów Amerykanistycznych pt’ „Challenging America, American Challenges. Culture, Society, Politics”, której głównym organizatorem była Katedra Amerykanistyki i Mass Mediów. Wykłady plenarne wygłosili: prof. Jeff Kleiman (University of Wisconsin), prof. Heather Wright (Wittenberg University), prof. Lennard Davis (University of Chicago).
  Na konferencji swoje referaty zaprezentowali: prof. Paulina Matera, prof. Dorota Golańska, dr Magdalena Marczuk-Karbownik, dr Aleksandra Różalska, dr kaja Zapędowska-Kling i dr Andrzej Kozłowski.

  more

 • Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/19 na WSMiP

  Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/19 na WSMiP

  28 września 2018 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2018/19.

  fot. dr hab. Andrzej Dubicki

  more

 • II Piknik Naukowy

  II Piknik Naukowy

  29 maja Przewodniczące Studencko-Doktoranckiego Koła Naukowego Bliskiego Wschodu Al-Maszrik mgr Natalia Zajączkowska oraz mgr Katarzyna Wasiak wraz z Działem Promocji UŁ dumnie reprezentowały Uniwersytet Łódzki oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych na II Pikniku Naukowym w Wieluniu. Wydarzenie to organizowane przez Burmistrza Wielunia, Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz Technikum Analityczne SPSK w Wieluniu cieszyło się ogromnym zainteresowaniem lokalnej społeczności i zgromadziło rzesze młodzieży. Uczniowie mieli szansę sprawdzić się w rozmaitych warsztatach edukacyjnych, pokazach oraz wykładach popularnonaukowych. Brali udział w przygotowanych przez nas łamigłówkach oraz konkursach propagujących wiedzę i ciekawość świata. Zapoznali się również z atrakcyjną ofertą naszego Wydziału i możliwościami swej przyszłej kariery naukowej.

  more

 • 2 Dzień Doktoranta

  2 Dzień Doktoranta

  21 maja 2018 roku na Wydziale Filologicznym odbył się II Dzień Doktoranta organizowany przez Uczelnianą Radę Samorządu Doktorantów Uniwersytetu Łódzkiego. Oczywiście nie mogło na nim zabraknąć naszego Wydziału! Reprezentowali nas doktoranci Studiów Doktoranckich Nauk o Polityce otwartych w tym roku akademickim. Oprócz licznych atrakcji, w postaci szkoleń Narodowego Centrum Nauki, konkursów i wykładów (m.in. władz uczelnianych UŁ oraz Krajowej Reprezentacji Doktorantów), każdy z wydziałów zaprezentował stoisko promocji swej oferty studiów III stopnia. Z radością stwierdzamy, iż stoisko WSMiP cieszyło się żywym zainteresowaniem i zgromadziło wokół siebie wielu gości!

  Wyeksponowany został aspekt międzynarodowy naszych studiów. Doktoranci wystąpili w oryginalnych strojach pochodzących z regionów ich zainteresowań naukowych. Można było skosztować tradycyjnych przysmaków orientalnych, arabskich oraz meksykańskich. Do dyspozycji odwiedzających przygotowany został również kącik książki, w którym prezentowaliśmy wybrane publikacje z zakresu politologii autorstwa naszych pracowników naukowych. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt kaligrafii, w którym studenci z pomocą doktorantów, mieli szansę nauczyć się zapisywać swoje imię w języku arabskim, hindi lub japońskim. Odwiedzający mieli szansę zadać pytania doktorantom, dowiedzieć się, na czym polegają studia doktoranckie, a także zapoznać się z ich nową ofertą: programem studiów oraz szerokim wachlarzem tematycznym w Katedrach na naszym Wydziale.

  Natalia Zajączkowska

  Przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Doktorantów WSMiP UŁ

  more

 • Po premierze filmu Gadające głowy WSMiP

  Po premierze filmu Gadające głowy WSMiP

  Członkowie Koła naukowego „Kulturą Nakręceni”, działającego na kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe (MSK), zrealizowali film pt. Gadające głowy WSMiP, który jest zbiorem wypowiedzi pracowników i studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Inspirując się filmem dokumentalnym Gadające głowy Krzysztofa Kieślowskiego z 1980 roku, młodzi twórcy zadawali im tylko trzy pytania:
  „Kim jesteś?”,
  „Co jest dla Ciebie najważniejsze?”,
  „Czego byś chciał/a?”.
  Odpowiedzi bohaterów dotyczące ich tożsamości, wartości i marzeń, rysują obraz społeczności, którą łączy nie tylko miejsce WSMiP, ale i spojrzenie na życie, choć i ono czasami bywa różne. Każda z wypowiedzi ukazana w filmie jest niepowtarzalna, a wszystkie razem budują filozoficzną mozaikę współczesnego człowieka.
  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydziałowej premiery filmu!

  more

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)