Galerie

 • Po premierze filmu Gadające głowy WSMiP

  Po premierze filmu Gadające głowy WSMiP

  Członkowie Koła naukowego „Kulturą Nakręceni”, działającego na kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe (MSK), zrealizowali film pt. Gadające głowy WSMiP, który jest zbiorem wypowiedzi pracowników i studentów Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Inspirując się filmem dokumentalnym Gadające głowy Krzysztofa Kieślowskiego z 1980 roku, młodzi twórcy zadawali im tylko trzy pytania:
  „Kim jesteś?”,
  „Co jest dla Ciebie najważniejsze?”,
  „Czego byś chciał/a?”.
  Odpowiedzi bohaterów dotyczące ich tożsamości, wartości i marzeń, rysują obraz społeczności, którą łączy nie tylko miejsce WSMiP, ale i spojrzenie na życie, choć i ono czasami bywa różne. Każda z wypowiedzi ukazana w filmie jest niepowtarzalna, a wszystkie razem budują filozoficzną mozaikę współczesnego człowieka.
  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydziałowej premiery filmu!

  more

 • Spotkanie studentów kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe z aktorem Bronisławem Wrocławskim

  Spotkanie studentów kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe z aktorem Bronisławem Wrocławskim

  W środę, 10 stycznia 2018r., w sali Rady Wydziału kierunek Międzynarodowe Studia Kulturowe gościł znakomitego aktora łódzkiego teatru Jaracza, człowieka o dużej wrażliwości, talencie i doświadczeniu - Pana Bronisława Wrocławskiego, Profesora Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej, długoletniego dziekana Wydziału Aktorskiego.

  Wywiad z artystą, poprowadzony przez dwie studentki II-go roku MSK (studiów licencjackich) - Barbarę Tenerowicz i Karolinę Ozgę, dotyczył w znacznej części monodramu Erica Bogosiana - Sex, prochy i rock'n'roll. Sztuka ta była omawiana na zajęciach Wiedza o teatrze na świecie. Spektakle gościły na deskach łódzkich teatrów przez 20 lat i cieszyły się dużą popularnością.

  Pan Wrocławski opowiadał o tym, co to znaczy dla niego "być samym na scenie", o improwizacji, nieustannym dostosowywaniu sztuki do bieżącej rzeczywistości, o delikatności w przekraczaniu granicy "aktor-publiczność".

  Druga część spotkania miała charakter dialogu z obecnymi wykładowcami i studentami, poruszano w niej m.in. temat kondycji teatru w dobie internetu i rozrywek jakie proponują nam dzisiejsze media czy też nowoczesne podejście reżyserów do interpretacji dzieł dramatycznych.

  Kameralne spotkanie powstało ze spontanicznej inicjatywy jednej ze studentek II roku MSK.

  autorka: Barbara Tenerowicz

  more

 • Spotkanie poetyckie MSK

  Spotkanie poetyckie MSK

  Dla studentów międzynarodowych studiów kulturowych ostatni w tym roku dzień nauki został zwieńczony wyjątkowym spotkaniem poetyckim i rozstrzygnięciem studenckiego konkursu na sonet. Pierwszy rok MSK zajął się przygotowaniem w sali Rady Wydziału wigilijnych potraw, którymi ugoszczono pana Michała Kędzierskiego - poetę, łodzianina z krwi i kości, autora tomiku "Kot w hipermarkecie".
  W nastrojowej atmosferze, przy zapachu topionego wosku, recytował swoją twórczość, a licznie zgromadzeni studenci mieli okazję, by zadawać mu najbardziej zróżnicowane pytania. Pan Michał podzielił się z nami osobistymi przemyśleniami na temat poezji, prozy, dzieciństwa i stawaniu się mężczyzną. Nostalgiczne powroty, nowoczesny język ujęty w klasyczną wersyfikację i żywy człowiek-autor skłoniły do refleksji, ale co niektórzy woleli raczej pytać o źródła inspiracji.

  Spośród zgłoszonych do konkursu kilkunastu wierszy studentów, komisja, której członkiem był m.in. poeta pan Michał Kędzierski, wyłoniła dwa pierwsze miejsca ex aequo, które zajęły pani Weronika Rek i pani Maja Mazurek, a także drugie miejsce za wiersz pana Michała Milczarka. Laureaci otrzymali nagrody w postaci tomów poezji Wisławy Szymborskiej, Stanisława Barańczaka i Zbigniewa Herberta oraz listy gratulacyjne. Wszyscy pozostali uczestnicy konkursu, wraz z listami z podziękowaniem za udział w nim, otrzymali również czekoladowy drobiazg. Nagrodzone sonety zostaną opublikowane na facebooku MSK.

  Po części oficjalnej dostaliśmy zaproszenie do EC1 - Centrum kultury, gdzie odtworzono do celów wystawy pleograf - prototyp kinematografu. Ten wynalazek o smutnej historii, którą pan Michał Kędzierski nam opowiedział, został skonstruowany przez polskiego wynalazcę Kazimierza Prószyńskiego. Niestety nie wierzył on w sukces swojego dzieła i je zniszczył, oddając tym samym braciom Lumière tytuł twórców kina.
  Następnie wraz z organizatorami spotkania - panią prof. dr hab. Krystyną Kujawińską-Courtney i panem dr Zbigniewem Bednarkiem - oraz innymi zaproszonymi naukowcami (wśród innych gości byli pracownicy Katedry Studiów Brytyjskich i Krajów Wspólnoty Brytyjskiej), zasiedliśmy do stołu, by wspólnie cieszyć się nadchodzącym czasem świąt.
  Autor relacji: p. Marcin Ulański, student MSK.

  more

 • Relacja z Uroczystej Gali Absolwentów 2017 na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

  Relacja z Uroczystej Gali Absolwentów 2017 na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

  more

 • IV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych Oddziału w Łodzi pt. Zmiany w polityce zagranicznej państw w dobie nowej administracji Stanów Zjednoczonych

  IV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych Oddziału w Łodzi pt. Zmiany w polityce zagranicznej państw w dobie nowej administracji Stanów Zjednoczonych

  W dn. 1 grudnia 2017 r. na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych odbyła się IV Konferencja Naukowa Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, Oddziału w Łodzi pt. Zmiany w polityce zagranicznej państw w dobie nowej administracji Stanów Zjednoczonych. Wykład otwierający obrady wygłosił prof. dr hab. Andrzej Mania. Współorganizatorem konferencji był Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

  more

 • Polsko Francuskie Forum zarządzania przedsiębiorstwem (24.06.2017)

  Polsko Francuskie Forum zarządzania przedsiębiorstwem (24.06.2017)

  more

 • Wyjazd studentów MSK

  Wyjazd studentów MSK

  Studenci kierunku Międzynarodowe Studia Kulturowe (MSK), będący członkami Kół Naukowych „Kulturą nakręceni” i „Awangardystów” oraz na zaproszenie obu Kół studenci kierunku MSK studiujący po polsku i angielsku, w tym studenci zagraniczni studiujący w języku angielskim w ramach kierunku Intercultural Communication, a także studenci programu Erasmus, wzięli udział w wyjeździe terenowym po regionie łódzkim. Studenci poznali Pałac Ostrowskich w Ujeździe, Rezerwat Niebieskie Źródła w Wąwale, Skansen Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim, Spałę (tam również odbył się piknik), kościół pw. Św. Idziego, dawną synagogę i zamek w Inowłodzu. Studenci realizowali część swoich zajęć dydaktycznych w terenie i wykazali się znajomością różnych obszarów kultury w regionie łódzkim. Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia zdjęć z naszego wyjazdu!

  more

 • AMBASADOR KANADY W POLSCE STEPHEN DE BOER NA WYDZIALE STUDIÓW MIĘDZYNARODOWYCH I POLITOLOGICZNYCH

  AMBASADOR KANADY W POLSCE STEPHEN DE BOER NA WYDZIALE STUDIÓW MIĘDZYNARODOWYCH I POLITOLOGICZNYCH

  Dnia 20 marca 2017 r. w Auli im. W. Michowicza odbył się wykład Ambasadora Kanady w Polsce p. Stephena de Boer dotyczący współczesnych relacji amerykańsko-kanadyjskich. Najwięcej zainteresowania wśród studentów wzbudziły kwestie polityki imigracyjnej Kanady oraz jej podejścia do uchodźców oraz perspektywy rozwoju stosunków na linii Ottawa-Waszyngton po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa.

  Wizytę Ambasadora de Boer zorganizowała Pracownia Informacyjno-Badawcza Studiów Kanadyjskich, Katedra Amerykanistyki i Mass Mediów WSMIP oraz Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi.

  more

 • Oficjalne otwarcie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi na WSMiP

  Oficjalne otwarcie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Łodzi na WSMiP

  1 marca 2017 roku na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego powstał Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej !! Działalność RODM jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, co jest efektem pozytywnie zakończonej procedury konkursowej. Głównym zadaniem Ośrodka będzie organizowanie konferencji, debat, szkoleń, warsztatów i wielu innych wydarzeń o charakterze popularno-naukowym poświęconych tematyce międzynarodowej. Co więcej, RODM ma pełnić funkcję podmiotu wspierającego lokalnych partnerów, aktywizować ich działania na poziomie międzypaństwowym i informować o priorytetach Polskiej Polityki Zagranicznej. Biuro Ośrodka mieści się przy ul. Lindleya 5a w pokoju nr 7 i otwarte jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00. Więcej informacji o misji i działalności RODM można odnaleźć na funpage’u Ośrodka www.facebook.com/RODMLDZ/ lub na stronie internetowej www.rodm-lodz.pl. Wszelkie pytania prosimy kierować na tymczasowy adres mailowy rodm.wsmip.lodz@gmail.com lub telefonicznie pod numerem (42) 635 42 34. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do współpracy !!

  more

 • Wykład Dziekański   Pana Ambasadora Bogumiła Lufta

  Wykład Dziekański Pana Ambasadora Bogumiła Lufta

  more

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)