Międzynarodowa konferencja naukowa „NATO Towards the Challenges of a Contemporary World – After the Warsaw 2016 Summit”

W dniach 15-16 listopada 2016 roku Katedra Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego współorganizowała międzynarodową konferencję naukową pod tytułem „NATO Towards the Challenges of a Contemporary World – After the Warsaw 2016 Summit“. Jej sekretarzem był dr Robert Czulda.
W konferencji udział wzięło około 60 panelistów z referatami z całego świata, w tym z Polski, zarówno naukowców z ośrodków akademickich, jak i praktyków i ekspertów z think-tanków. Uczestnikami były zarówno osoby doświadczone jak i początkujący badacze. Tematy wystąpień dotyczyły podsumowania szczytu NATO oraz wniosków płynących na przyszłość, odnoszących się bezpośrednio do przyszłości NATO i bezpieczeństwa obszaru transatlantyckiego.
Wśród uczestników konferencji byli:
• Gustav Gressel z European Council on Foreign Relations z biura w Berlinie. W latach 2006-2014 dr Gressel zajmował się kwestiami bezpieczeństwa międzynarodowego i strategią w Ministerstwie Obrony Austrii. Przed rozpoczęciem kariery naukowej służył przez pięć lat w austriackich siłach zbrojnych.
• David A. Shlapak z RAND Corporation, dyrektor Ośrodka Gier w RAND Corporation. Zajmuje się bezpieczeństwem narodowym Stanów Zjednoczonych, a także architekturą bezpieczeństwa w Azji i Europie.
• Ian Brzeziński z Atlantic Council oraz Brent Scowcroft Center on International Security. Ian Brzeziński był zastępcą sekretarza obrony Stanów Zjednoczonych ds. Europy i NATO (w latach 2001 – 2005). Zajmował się rozszerzeniami NATO, planowaniem wojskowym NATO, jego transformacją, operacjami NATO na Bałkanach, Morzu Śródziemnym, w Afganistanie oraz w Iraku.
• Podpułkownik Daniel D. Davis, wieloletni oficer US Army, obecnie ekspert Defense Priorities i "The National Interest". Nasz gość odbył cztery zmiany bojowe - w operacji "Pustynna Burza" (1991), w Iraku (2009) oraz Afganistanie (2005, 2009). Dwukrotnie odznaczony Brązową Gwiazdą.
• Martin Zapfe. Szef Zespołu Bezpieczeństwa Globalnego w Centrum Studiów nad Bezpieczeństwem w Zurichu, ekspert od bezpieczeństwa, NATO i kapitan rezerwy piechoty niemieckiej armii. W przeszłości dr Zapfe pracował w JF&C, która doradzała ministrowi spraw zagranicznych Niemiec J. Fisherowi.

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)