Dr Ernest Kuczyński pełnomocnikiem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego przy organizacji 100. rocznicy urodzin Karla Dedeciusa

15.07.2019

W 2021 roku Uniwersytet Łódzki będzie świętował 100. rocznicę urodzin Karla Dedeciusa. Dr Ernest Kuczyński został pełnomocnikiem JM Rektora Uniwersytetu Łódzkiego - prof. zw. dr hab. Antoniego Różalskiego i koordynuje międzynarodową współpracą nad jubileuszem jednego z najbardziej znanych Łodzian na świecie.

Wydarzenie to ma dla Uniwersytetu Łódzkiego znaczenie szczególne, bowiem Karl Dedecius jest nie tylko doktorem honoris causa naszej Uczelni (godność ta została mu nadana 23 maja 1990 roku), lecz przede wszystkim wybitnym humanistą i legendarnym tłumaczem literatury polskiej na język niemiecki. Jako założyciel i wieloletni dyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt (Deutsches Polen-Institut) był ambasadorem kultury polskiej w Niemczech i przez dziesięciolecia budował porozumienie polsko-niemieckie, stając się z dzięki swemu posłannictwu tłumacza jego ikoną.

Karl Dedecius przyszedł na świat w przedwojennej, wielokulturowej Łodzi i to on jest autorem hasła: "Łodzianie wszystkich krajów łączcie się!". Przypadająca na dzień 20. maja 2021 roku 100. rocznica jego urodzin jest doskonałą okazją, by z jednej strony uhonorować osobę wybitnego tłumacza, z drugiej zaś podkreślić jego wieloletnią więź z Łodzią. Dedecius jeszcze za życia był na stałe wpisany w jej krajobraz - jego nazwisko znajdziemy m.in. wśród honorowych obywateli miasta oraz w Panteonie Wielkich Łodzian w Muzeum Miasta; jest on ponadto patronem jednej z łódzkich ulic i - do niedawna - Publicznego Gimnazjum nr 43.

Dr Ernest Kuczyński jest pomysłodawcą dwóch inicjatyw: przygotowuje - we współpracy z Niemieckim Instytutem Spraw Polskich w Darmstadt, Fundacją Archiwum Literackie Karla Dedeciusa i Europejskim Uniwersytetem Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, Urzędem Miasta Łodzi oraz Muzeum Miasta Łodzi - program (planowanych na 20-24 maja 2021 roku) uroczystości 100. rocznicy urodzin Karla Dedeciusa oraz jest współwydawcą albumu jubileuszowego pt. „Karl Dedecius - Europejczyk z Łodzi”.