KSLiP UŁ zaprasza na „ROZMOWY W KATEDRZE”

6.06.2018

Katedra Studiów Latynoamerykańskich i Porównawczych zaprasza na drugie spotkanie z cyklu seminariów naukowych „Rozmowy w Katedrze”. W najbliższą środę, 6 czerwca, naszymi gośćmi będą Elżbieta Jodłowska i Mirosław Mąka z UJ, którzy wygłoszą wykład poświęcony zmianom kulturowym i towarzyszącym im przekształceniom urbanistycznym w andyjskim mieście Huaráz. Seminarium rozpocznie się o godz. 15.30 w sali nr 19 w siedzibie KSLiP. Poniżej szczegóły wystąpienia oraz notka o autorach.

Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w wykładach i towarzyszących im dyskusjach!

  

HUARÁZ – miasto-palimpsest w Andach Peruwiańskich

Huaráz leżące na wysokości 3200 m n.p.m., u stóp najwyższego pasma gór w Peru – Cordillera Blanca, jest z wielu powodów nieporównywalne z innymi miastami tej części świata. Od tysiącleci w miejscu tym koncentruje się energia świętości, najpierw w starożytnym centrum kultu Pumacayan, a potem w zbudowanym przez Hiszpanów sanktuarium Chrystysa Señor de la Soledad. Wysokogórskie okolice Huaráz to region o wielkiej aktywności sejsmicznej. Miasto kilkakrotnie w swojej historii przeżywało trzęsienia ziemi, ale w 1970 roku nastąpił kataklizm na tak wielką skalę, że zniknęło z powierzchni ziemi 90% zabudowy i zginęły 2/3 mieszkańców. Procesy kulturowe, zachodzące przez ostatnie 48 lat, prowadzące do odbudowy Huaráz w istniejącym kształcie urbanistycznym i etnicznym, a zwłaszcza olbrzymi napływ ludności indiańskiej z gór, wygenerowały rozliczne intrygujące zjawiska kulturowe. Niektóre z nich, przede wszystkim w obrębie nowej architektury dzielnic indiańskich, zostaną zaprezentowane podczas spotkania. Poszukując śladów dawnego Huaráz sprzed kataklizmu, zawędrujemy do zaułka kryjącego stary dom, budzący powszechny lęk indiańskich mieszkańców miasta, o którym wszakże nigdy nie mówi się Białym turystom. Będzie on pretekstem do krótkiego omówienia fenomenu andyjskiego pishtaco – figury demonologicznej o zdumiewającej trwałości w kulturze duchowej Peru. 

 

O autorach

Elżbieta Jodłowska i Mirosław Mąka – doktoranci w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ, od 12 lat prowadzą badania w wysokogórskich regionach Peru, łącząc je z uprawianiem alpinizmu w Andach. Interesują się zagadnieniami kultury ludów Quechua - mitologią, folklorem i synkretyzmem religijnym. Są autorami książki na temat symbolizacji traumy w kolonialnych i postkolonialnych społecznościach Indian (Pishtaco. Fenomen symbolizacji traumy kulturowej w społecznościach andyjskich, Kraków 2016, Nomos) oraz artykułów naukowych z zakresu etnologii północnego Peru, publikowanych m.in. w „Pracach Etnograficznych UJ” i w „Estudios Latinoamericanos”. 

 • 75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
  75. ROCZNICY DEPORTACJI ŻYDÓW ZACHODNICH DO LITZMANNSTADT GETTO
 • Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
  Graduation Day of International Marketing and photo session 11.12.2015
 • Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
  Christmas Eve meeting with International Marketing Students - 16.12.2015
 • Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
  Spotkanie wigilijne pracowników WSMiP - 17.12.2015
 • Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
  Uroczystość wręczenia dyplomów studentom Polsko-Francuskich Studiów Zarządzania typu MBA
 • Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
  Oferta edukacyjna WSMiP UŁ
 • 10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
  10th Lodz East Asia Meeting Zakład Azji Wschodniej UŁ
 • „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
  „POLAND AND GERMANY: HOW TO RESPOND TO RUSSIA?”
 • Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
  Krótka relacja z obchodów 70-lecia UŁ na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych
 • Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)
  Dr Magdalena Cieślak (Zakład Dramatu i Dawnej Literatury Angielskiej, UŁ) przeprowadza wywiad z dr Imke Lichterfeld, University of Bonn, na temat oddziaływania i znaczenia renesansowej tragedii dla współczesnego odbiorcy (październik 2013)