Bałuty przyszłości

17.02.2017

to projekt zrealizowany przez studentów międzynarodowych studiów kulturowych Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ we współpracy z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. W lutym tego roku studenci zorganizowali cykl warsztatów połączonych z konkursem plastycznym dla dzieci ze szkół podstawowych na Bałutach. Nad pomysłem pracowaliśmy pod kierunkiem Pani Justyny Tomaszewskiej i Pani Natalii Żurowskiej, które na co dzień zajmują się w Centrum Dialogu animacją kultury i współpracą ze środowiskiem lokalnym. Nasza inicjatywa wpisuje się w rocznicę upamiętniającą wydarzenia Wielkiej Szpery. Była to zmasowana akcja eksterminacji dzieci żyjących w łódzkim getcie w czasie II wojny światowej. W ciągu tygodnia we wrześniu 1942 roku, wywieziono do obozu w Chełmie nad Nerem i zgładzono blisko 20 000 dzieci poniżej 10 roku i osoby starsze żyjące w getcie. Władze getta uznały tą grupę za bezproduktywną. Chcieliśmy poprzez nasz projekt pokazać, że przyszłość Łodzi, przyszłość Bałut należy do dzieci i to one są największą wartością jaką posiada nasza społeczność. Jednocześnie zapytaliśmy dzieci z Bałut, jak wyobrażają sobie przyszłość w swojej dzielnicy i jak ją wspólnie będą tworzyły. Warsztaty związane z Bałutami zostały zakończone 16 lutego galą finałową w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Wówczas w drodze konkursu wyłoniono i nagrodzono najlepsze prace. Pracowaliśmy nad tym wydarzeniem od kilku tygodni. Bardzo serdecznie dziękujemy za udział w naszym przedsięwzięciu zaangażowanym szkołom podstawowym, nauczycielom plastyki i opiekunom z Centrum Zajęć Pozaszkolnych, rodzicom i przede wszystkim dzieciom, które przygotowały takie ciekawe i kolorowe wizje naszej przyszłości w Łodzi.

Zamieszczoną pracę wykonała najmłodsza uczestniczka – Nadia lat 7.