Polskie ślady w Mołdawii

19.03.2018

Polacy na Wschodzie, to nie tylko grupy naszych rodaków zamieszkujących Ukrainę, Białoruś, Litwę, a także w mniejszym stopniu Rosję czy Łotwę. Warto bowiem pamiętać, że jeszcze od czasów I Rzeczypospolitej polska mniejszość żyje na terytorium dzisiejszej Mołdawii, jak i w – stanowiącym jej integralną część – separatystycznym Naddniestrzu.

O historii obecności Polaków w Mołdawii, a także ich dzisiejszym funkcjonowaniu w najbiedniejszym kraju Europy, opowie dr Tomasz Lachowski. Wraz z naszym prelegentem spotkamy polską mniejszość w Bielcach, Tyrnowie czy Grigorówce (niegdyś nazywanej Warszawką) na terytorium Mołdawii „właściwej”, jak i zasmakujemy znanego z kart Trylogii Henryka Sienkiewicza Raszkowa, leżącego po stronie separatystycznego Naddniestrza.

Dr Tomasz Lachowski - Doktor nauk prawnych, prawnik i dziennikarz. Badacz w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Redaktor naczelny portalu Obserwator Międzynarodowy.

Organizatorami spotkania są Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi oraz portal Obserwator Międzynarodowy. Serdecznie zapraszamy!!