„ROZMOWY W KATEDRZE” Z PROF. ELŻBIETĄ DURYS

„O bohaterach i ofiarach... Polskie współczesne kino historyczne".

Filmy historyczne stanowią najbardziej widoczny i rozpoznawalny nurt we współczesnym polskim kinie. Określane mianem „drugiej fali kina historycznego” (Marcin Adamczak) lub kinem pamięci narodowej (Magdalena Nowicka, Witold Mrozek) filmy te wspierają dyskusje na temat dziejów państwa i narodu polskiego w XX wieku istotne z punktu widzenia kształtowania tożsamości narodowej Polaków. Mimo deklarowanych przez twórców prób przełamania dominującej narracji wciąż żywy w polskiej kinematografii jest mit Polaków jako jednocześnie ofiar i bohaterów wyzwoleńczej walki. Na temat współczesnego polskiego kina historycznego i swojej pracy naukowej opowiadać będzie Elżbieta Durys.

dr hab. Elżbieta Durys – profesor Uniwersytetu Łódzkiego oraz adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na amerykańskim i polskim kinie, kinie i problematyce gender, teorii gatunków filmowych oraz metodach i podejściach do kina. Autorka artykułów publikowanych w czasopismach i antologiach. Współredaktorka czterech tomów poświęconych kinu amerykańskiemu (2006, 2007) oraz tematyce gender (2005, 2014). Opublikowała dwie monografie: Mieliśmy tu mały problem… O twórczości Johna Cassavetesa (2009) oraz Amerykańskie popularne kino policyjne w latach 1970–2000