Spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem!

30.10.2018

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej i Katedra Studiów Azjatyckich serdecznie zapraszają na spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem, autorem książki "Państwo teoretyczne". Spotkanie poprowadzi dr Tomasz Kamiński z KSA WSMiP UŁ!!

Data: 30.10.2018 r., godz. 13.30

Miejsce: sala Rady Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych (1.10 - I piętro), ul. Narutowicza 59a

„Państwo teoretyczne” to poruszająca diagnoza współczesnej Polski. Napisana ostrym językiem przez analityka i polityka. Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Donalda Tuska, autor słynnego stwierdzenia, że „państwo polskie istnieje teoretycznie”, opowiada o kulisach polityki. Ale przede wszystkim pisze o państwie, które mimo zaklęć kolejnych ekip rządzących jest nadal obce dla swoich obywateli. Więcej, polskie państwo jest niezrozumiałe, a czasami wręcz dramatycznie nieporadne. W „Państwie teoretycznym” autor stawia tylko z pozoru paradoksalne pytania: „Dlaczego kodeks drogowy jest ważny dla obrony sądów?”, „Czy szkoła w Polsce jest formą demoralizacji?”, „Dlaczego pożary wysypisk śmieci to ostrzeżenie przed potencjalną wojną?”. Sienkiewicz zastanawia się, co można zrobić, żeby państwo w Polsce było sprawne, a nie teoretyczne. Przedstawia swoją receptę na polskie choroby w niebanalny, często zaskakujący sposób. Nie cofa się przy tym przed przyznaniem się do własnych błędów. Jest bezlitosny w demaskowaniu zakłamania polskiej polityki. Lektura dla każdego, kto choć trochę interesuje się sprawami publicznymi, niezależenie od poglądów politycznych. (źródło: https://arbitror.pl/produkt/panstwo-teoretyczne/)

Bartłomiej Sienkiewicz (1961 r.) - polski polityk, publicysta i historyk. W latach 90. współtworzył Urząd Ochrony Państwa oraz Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW). W latach 2013-14 sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych oraz koordynatora służb specjalnych. Obecnie kieruje Fundacją Instytut Wspólnot Obywatelskich.