Spotkanie z Pawłem Szotem – dziennikarzem i korespondentem wojennym

4.04.2018

Paweł Szot – dziennikarz Wiadomości TVP specjalizujący się w tematyce zagranicznej. W telewizji (z małą przerwą) od 2006 roku. Jako specjalny wysłannik odbył kilkadziesiąt reporterskich podróży. Relacjonował między innymi ukraiński Majdan i rosyjską aneksję Krymu. Pracował po obu stronach frontu w Donbasie, był mi.in pod Torezem tuż pod tym jak runął tam malezyjski Boeing. Odwiedzał pozycje kurdyjskich Peszmergów pod Mosulem i wyzwolone z rąk ISIS chrześcijańskie miasta w Dolinie Niniwy. Był w zrujnowanym Homs i Aleppo. Zbierał relacje syryjskich uchodźców w jordańskim obozie Zataarii, w Libanie i na tzw. bałkańskim szlaku. Jako jedyny polski dziennikarz dostał się na pokład lotniskowca USS Harry Truman płynącego na wojnę z ISIS. Kilka tygodni spędził z polskimi żołnierzami służącymi w Afganistanie. Dotarł do Trypolisu, gdy rebelianci obalali reżim Kadafiego. Relacjonował nieudany pucz w Turcji, wojnę w Sudanie Południowym i konflikt o Górski Karabach między Armenią i  Azerbejdżanem, a także  wybory w Rosji, Gruzji i na Ukrainie. Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorami spotkania są Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Łodzi oraz Katedra Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa WSMiP UŁ. Serdecznie zapraszamy!!