Zostań wolontariuszem – pomóż osobom z autyzmem

Coraz więcej młodych osób decyduje się na udział w różnego rodzaju wolontariatach, również w czasie wakacji. Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” polega na regularnych, trwających co najmniej kilka miesięcy spotkaniach wolontariusza/wolontariuszki z rówieśnikiem w spektrum autyzmu.

Wolontariat „Mary i Max" – wsparcie osób z autyzmem i zespołem Aspergera 

Projekt ten działa od 1 marca 2016 r. w NAVICULA Centrum w Łodzi

Wolontariat Koleżeński „Mary i Max” to nowatorski program, który ma na celu wsparcie osób z autyzmem i zespołem Aspergera w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich. Uczestnicy są dobierani w pary na podstawie informacji uzyskanych z formularza internetowego oraz indywidualnych rozmów. Pod uwagę brane są miejsce zamieszkania, zainteresowania, a także wiek i płeć. 

Osoby w spektrum autyzmu często mają trudności z nawiązywaniem nowych znajomości i czują się samotne. Możesz pomóc takiej osobie poczuć się pewniej w relacjach z innymi ludźmi i wesprzeć ją w aktywnym uczestniczeniu w życiu społecznym

Stowarzyszenie Innowacji Społecznych Mary i Max.

Wolontariusze mają zapewnione odpowiednie przeszkolenie i wsparcie przez cały okres trwania programu, a o sposobie wspólnie spędzanego czasu osoby decydują same. Spotkania mogą odbywać się w domu uczestnika lub wolontariusza, lub obejmować np. wspólne wyjścia do kina, na basen czy koncert. Wolontariat zapewnia vouchery do tego typu miejsc, więc ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i bezpieczeństwo biorących udział w programie. 

Światu potrzeba różnych umysłów – co możesz zyskać jako wolontariusz? 

Korzyści z uczestnictwa w programie jest wiele. Jako wolontariusz masz możliwość nawiązania nowej relacji koleżeńskiej, możesz czerpać satysfakcję z pomocy innym, a także poszerzyć własne horyzonty i wrażliwość na cudze potrzeby oraz zdobyć wiedzę praktyczną na temat spektrum autyzmu. To świetna okazja, aby, poznać ciekawych ludzi i przy okazji zrobić coś dobrego.

Jak dołączyć do programu? 

  • wejdź na stronę i wypełnij formularz zgłoszeniowy
  • poczekaj na kontakt od psycholożki, która umówi się z Tobą na spotkanie na żywo
  • odwiedź siedzibę wolontariatu w Łodzi (ul. Chocianowicka 198) i weź udział w szkoleniu na temat spektrum autyzmu
  • poznaj swoją parę na spotkaniu z opiekunką pary

Następnie przez kilka miesięcy jako wolontariusz będziesz brać udział w spotkaniach w swojej parze oraz w spotkaniach grupowych. Na koniec odbędziesz spotkanie kończące z Twoją parą oraz z opiekunką pary, a elementem finałowym wolontariatu jest gra miejska. 

Materiał: NAVICULA Centrum Diagnozy i Terapii Autyzmu w Łodzi
Redakcja: Małgorzata Jasińska, Centrum Komunikacji i PR