Naukowcy wezmą pod lupę wojnę w Syrii. Centrum Dialogu organizuje wykłady tłumaczące kulturę muzułmańską

Miejsce wydarzenia: Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź
Czas: 28 lutego 2024 (środa) 18:00 - Bez zakończenia

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi wznowiło cykl „Tłumaczenie świata”, w którym porusza istotne problemy społeczno-polityczne trapiące współczesny świat. Podczas kolejnego wykładu badacze z Uniwersytetu Łódzkiego opowiedzą o złożonym konflikcie w Syrii.

28 lutego (środa) o godz. 18:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi dr Robert Czulda i dr Krzysztof Zdulski, wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, wygłoszą wykład pt. „Wojna domowa w Syrii, czyli bliskowschodni węzeł gordyjski". Jest to drugi wykład z cyklu „Islam we współczesnym świecie", realizowanego we współpracy z Katedrą Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Zależy nam, żeby zapoznawać naszych odbiorców z tematem kultury muzułmańskiej. Islam jest jedną z trzech religii monoteistycznych wyznawaną przez ponad 1,5 miliarda ludzi na świecie. Choć w popularnym dyskursie jest traktowany jako jedność, wewnętrznie jest bardzo zróżnicowany onflikt w Syrii jest dobrym pretekstem do rozmowy o kulturze i problemach Bliskiego Wschodu. Podczas spotkania nasi prelegenci poruszą temat podziałów religijnych, etnicznych, politycznych, a także opowiedzą o wyzwaniach natury go-spodarczej i społecznej w tej części świata

– mówi dr Joanna Podolska, dyrektorka Centrum Dialogu.

Wstęp na wykład jest wolny.

dr Robert Czulda

Dr Robert Czulda – adiunkt Katedry Teorii Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Łódzkiego, były badacz University of Maryland (2017 – 2018, Fulbright Senior Award), komentator ds. Iranu współpracujący z Atlantic Council i Stimsom Center w Waszyngtonie. Dziennikarz współ-pracujący na stałe z magazynami: „Polska Zbrojna”, „Defence24”, „Wojsko i Technika”, „Układ Sił”, „Military Technology” oraz „European Security & Defence”.

dr Krzysztof Zdulski

Dr Krzysztof Zdulski – doktor nauk o polityce w specjalności stosunki międzyna-rodowej oraz doktor historii w specjalności powszechnej historii najnowszej. Nau-kowo interesuje się Bliskim Wschodem w okresie dwudziestolecia międzywojen-nego i II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem Turcji w polityce mocarstw. Pod względem dydaktycznym zajmuje się m.in. bezpieczeństwem i poli-tycznymi stosunkami międzynarodowymi na Bliskim Wschodzie współcześnie oraz zmianami zacho-dzącymi w Turcji.

Miejsce wydarzenia: Wojska Polskiego 83, 91-755 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 28 lutego 2024 (środa) 18:00 - Bez zakończenia