Uczelnia a społeczeństwo - Spotkanie Rektorów Universia w Walencji

V Międzynarodowe Spotkanie Rektorów Universia zgromadziło 700 rektorów z 14 krajów, reprezentujących 14 milionów studentów z Europy, Stanów Zjednoczonych i Ameryki Łacińskiej. Z Polski udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele 30 uczelni w tym prorektor do spraw współpracy z otoczeniem dr hab. Agnieszka Kurczewska.

Polska delegacja w Walencji
Polska delegacja w Walencji

Debata osobistości świata nauki, polityki i biznesu 

Spotkanie było wyjątkowym forum debaty pod hasłem „Uczelnia a społeczeństwo”. Wydarzenie otworzyli oficjalnie Pedro Sánchez, premier Hiszpanii oraz Ana Botin – przewodnicząca Grupy Santander. Głos w dyskusji zabrały osobistości ze świata nauki, polityki i biznesu w tym  Tim Berners-Lee – wynalazca World Wide Web, Larry Summers – były sekretarz skarbu USA w administracji prezydenta Billa Clintona oraz główny ekonomista Banku Światowego, Ignacio Cirac – hiszpański fizyk i laureat nagrody Księcia Asturii w 2006 r, Pilar Manchón – główna dyrektor ds. inżynierii oraz badań nad sztuczną inteligencją w Google. 

Uczestnicy spotkania zastanawiali się, w jaki sposób uczelnie mogą jeszcze skuteczniej działać w trzech obszarach:  

  • uczenia się przez całe życie,  
  • przedsiębiorczości i innowacji, 
  • tworzenia sieci i relacji pomiędzy uczelniami z całego świata. 

  

 

Santander zainwestuje dodatkowe 400 milionów euro w edukację  

Podczas ceremonii otwarcia Ana Botín potwierdziła dalsze wsparcie Grupy Santander dla uczelni. 

Zainwestujemy w latach 2023–2026 dodatkowych 400 milionów euro w edukację, zwiększanie szans na zatrudnienie i wspieranie przedsiębiorczości. Nie ma lepszej inwestycji społecznej niż edukacja. Dlatego 26 lat temu Santander postanowił skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu uczelni. Kiedy wspieramy uniwersytety, cała społeczność – ponad miliard ludzi w krajach, w których działa Santander – czerpie z tego korzyści. Gdy uniwersytety się rozwijają, społeczeństwo idzie w ich ślady 

Ana Botin, przewodnicząca Grupy Santander. 

W ramach swojego zaangażowania na rzecz uczelni Santander zainwestował już ponad 2,2 miliarda euro w szkolnictwo wyższe, fundując stypendia, projekty wspierające uczenie się przez całe życie oraz pomoc dla ponad miliona studentów w ramach umów z ponad 1500 instytucjami w 25 krajach.  

„Społeczeństwo, które inwestuje w edukację, rozwija się w sposób zrównoważony, jest bardziej otwarte i różnorodne, stwarza szanse dla wszystkich i może stawić czoła konfliktom i wyzwaniom przyszłości” – wyjaśniła przewodnicząca Grupy Santander i Universia. W czasie spotkania wezwała ona rektorów i ekspertów, aby „myśleli z ambicją” w zakresie misji uczelni w stale zmieniającym się społeczeństwie, które „działa jak pełna wzajemnych powiązań sieć i usuwa bariery między światem cyfrowym a fizycznym. (...) Uczenie się przez całe życie jest niezbędne w społeczeństwie i wśród firm; to nie luksus, ale raczej konieczność” – zauważyła, odnosząc się do umiejętności i wiedzy, które uczelnie powinny dziś przekazywać, oraz do ustawicznego kształcenia w ciągu życia.  

Prace polskiej delegacji 

W ramach spotkania odbyły się również warsztaty dla polskiej delegacji. Rektorzy wspólnie z przedstawicielami Santander Bank Polska  w tym prezesem zarządu Michałem Gajewskim, wiceprezesem zarządu Arkadiuszem Przybyłem i członkinią zarządu Magdaleną Progą-Stępień dyskutowali o wyzwaniach  i szansach dla Polski w związku ze zrównoważonym rozwojem i transformacją cyfrową. 

Wydarzenie było wyjątkową okazją do rozmowy na temat przyszłości akademii, a przede wszystkim jej roli w społeczestwie w dobie rewolucji cyfrowej i ekologicznej. O sile współczesnej uczelni świadczy jak blisko jest ona społeczeństwa, co może społeczeństwu zaoferować i w jaki sposób. Uczelnia zawsze funkcjonowała w społeczeństwie, teraz kontekst ten jednak jeszcze mocniej wybrzmiewa, lokalnie i globalnie. Rolą uczelni jest dotarcie z wiedzą jak najszerzej i najdalej, co staje się możliwe dzięki technologii 

dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ, prorektor Uniwersytetu Łódzkiego ds. współpracy z otoczeniem.

Deklaracja z Walencji  

Wypracowane podczas V Międzynarodowego Spotkania Rektorów zobowiązania zostały spisane w „Deklaracji z Walencji”. Odzwierciedla ona zaangażowanie rektorów i świata akademickiego w rozwój społeczeństwa. 

Poprzednie edycje spotkania odbyły się w Salamance (2018), Río de Janeiro (2014), Guadalajarze (2010) oraz Sewilli (2005). Organizator spotkania, Grupa Santander, nieustannie wspiera zrównoważony rozwój nakierowany na eliminację wykluczenia społecznego. Od 26 lat bank wyróżnia się na tle światowych instytucji finansowych swoją działalnością na rzecz wspierania edukacji, przedsiębiorczości oraz zwiększania zatrudnienia. (www.santander.com/universidades). 

Materiał i zdjęcia: Grupa Santander 

Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ