KIERUNEK: INTERNATIONAL AND POLITICAL STUDIES

Opis studiów

INTERNATIONAL AND POLITICAL STUDIES są kierunkiem łączącym wiedzę z zakresu stosunków międzynarodowych, nauk o polityce, ekonomicznych oraz studiów kulturowych. Program pozwala zdobyć interdyscyplinarne wykształcenie w zakresie nauk społecznych i humanistycznych oraz przygotować studenta do podjęcia studiów drugiego stopnia. Poprzez interdyscyplinarne zespolenie treści poddziedzin z zakresu nauk społecznych i humanistycznych, których  wspólnym mianownikiem pozostaje polityka, studenci uzyskają solidną podstawę do rozwijania zainteresowań sektorowych – realizowanych w ramach specjalizacji.

Ponadto studia zorientowane są na poszerzenie percepcji i złożoności współczesnego świata oraz wielowymiarowości zjawisk i procesów społeczno-kulturowych, służą również wyjaśnieniu zasad funkcjonowania organizacji i instytucji krajowych oraz międzynarodowych zajmujących się szeroko pojętymi zagadnieniami polityki.

Studia płatne. Opłaty za usługi edukacyjne UŁ.

Specjalności

Conflict  Management  & Negotiations

The speciality is focused on nature of conflict in historical and contemporary perspective. It provides a thorough conceptual framework to help students in understanding the process of negotiation, with theoretical and practical investigations of multi dimensional aspects of conflicts, and other considerations necessary to the development of effective over all negotiating strategies. Students will learn how to develop effective strategies for establishing table solutions and a robust civil society, including how to address the inter play among issues of corruption, accountability, rule of law, elections, political party development, public administration, and economic reconstruction in divided societies.

Governments & Governance

A course is devoted to an in-depth analysis of the processes of managing contemporary states and societies. Students will gain knowledge and skills allowing them to properly examine the determinants of political systems at supra-state, state, regional and local levels. They will also learn about common mechanisms and trends in managing societies and communities. The presentation of contemporary ethnic conditions and also the histological policy will be particularly important. Students will gain the knowledge and skills necessary to analyze collective behavior – especially during elections. The nature and mechanisms of operation of contemporary media will also be in focus.

International Marketing

The specialization "International Marketing" is to provide students with knowledge and skills in the field of management and marketing on international markets. This applies in particular to knowledge about the analysis and planning of strategies of enterprises operating on international markets and companies intending to operate on foreign markets. The main advantage of the specialization is developing the ability to analyze foreign markets in a cultural context and the ability to plan the activities of enterprises in the field of foreign trade and foreign direct investment. Students will receive knowledge about the principles of analyzing the socio-cultural environment of foreign markets, economic systems and institutions, as well as the basics of enterprise strategy planning, marketing, market research and intercultural communication.

Główne przedmioty

• Culture and Conflict
  • International Conflicts and Security
  • Political elites and pressure groups
  • Political theories and concepts
  • Political elites and pressure groups

Sylwetka absolwenta

Po ukończeniu INTERNATIONAL AND POLITICAL STUDIES II stopnia absolwent może znaleźć zatrudnienie w krajowych i międzynarodowych (rządowych oraz pozarządowych) instytucjach politycznych, społeczno-gospodarczych, kulturalnych i medialnych: ambasadach i ministerstwach, organizacjach międzynarodowych (IGO’s, NGO’s, TBO’s), organach administracji publicznej (samorządowej, państwowej, ponadnarodowej, itd., instytucjach wymiany kulturalnej i społeczno-gospodarczej, mediach, reklamie, public relations itd.

Szczególny nacisk położony został na wykształcenie i rozwijanie zdolności analitycznych i syntetyzujących, co da absolwentom możliwość ubiegania się o zatrudnienie w międzynarodowych i krajowych instytucjach analitycznych (np. think-tankach, zespołach eksperckich itp.).

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich/inżynierskich/magisterskich wszystkich kierunków/specjalności. Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń konkurs dyplomów.

Studia w języku angielskim. Wymagana znajomość języka angielskiego na poziomie B2.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata