KIERUNEK: MIĘDZYNARODOWE STUDIA KULTUROWE

Opis studiów

MIĘDZYNARODOWE STUDIA KULTUROWE (MSK) II. stopnia to kierunek o profilu praktycznym, łączący wiedzę z zakresu nauk o kulturze, nauk społecznych, ekonomicznych oraz stosunków międzynarodowych. Prezentuje wiedzę i metody badawcze właściwe dla różnych dyscyplin naukowych w obrębie humanistyki, kładąc nacisk na zdolności interpretowania procesów kulturowych zachodzących we współczesnym świecie. Poszerza percepcję wielokulturowości oraz wielowymiarowości zjawisk i procesów kulturowych, jak również służy wyjaśnieniu zasad funkcjonowania krajowych i międzynarodowych instytucji kultury.

Kształcenie na kierunku MIĘDZYNARODOWE STUDIA KULTUROWE umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności, które pozwalają na kontynuowanie studiów na studiach doktoranckich oraz pozwalają na podjęcie atrakcyjnej pracy w różnych sektorach. Przyjęty model kształcenia interdyscyplinarnego pozwala na rozwój otwartej na nowe możliwości ścieżki kariery, także naukowej. Interdyscyplinarny charakter studiów bazuje na wieloletnim doświadczeniu WSMiP UŁ w zakresie kształcenia w obszarze nauk humanistycznych i społecznych.

Poprzez połączenie w zakładanych efektach uczenia się wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych z dyscypliny nauki o kulturze oraz uwzględnienie perspektyw badawczych wypracowany został oryginalny i innowacyjny (w skali UŁ) program studiów, zaproponowany jako autorski program kierunku unikatowego. Różni się on zasadniczo od kulturoznawstwa czy kierunku etnologia i antropologia kulturowa, bowiem MSK kładzie większy nacisk na interdyscyplinarność i relacje międzynarodowe wpływające na kultury regionów świata oraz ich aspekt polityczny.

Praktyczny profil kierunku MSK umożliwia współpracę ze środowiskiem zewnętrznym na rzecz planowania i wdrażania projektów z zakresu animacji kultury w wymiarze międzynarodowym. Dotychczasowa współpraca z wiodącymi instytucjami kultury zapewnia możliwość nowatorskiego wykorzystania wiedzy pozyskanej w trakcie studiów. Program zakłada również udział w praktykach zawodowych oraz projektach o charakterze międzynarodowym, zwłaszcza podczas festiwali organizowanych w Łodzi.

Program studiów drugiego stopnia.

Główne przedmioty

  • Stereotypy i obrazy kulturowe
  • Ciało i cielesność w kulturze
  • Międzynarodowe konflikty kulturowe
  • Ikonosfera w kulturach świata
  • Intertekstualność kultury
  • Czas i przestrzeń w kulturach świata
  • Zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych
  • Komercjalizacja kultury
  • Komunikacja interkulturowa
  • Marketing i public relations w instytucjach kultury
  • Start-up MSK
  • Animacja kultury
  • Nowe media w dobie globalizacji
  • Ochrona dziedzictwa kulturowego
  • Międzynarodowa ochrona praw człowiek

Sylwetka absolwenta

Absolwent MIĘDZYNARODOWYCH STUDIÓW KULTUROWYCH II. stopnia po ukończeniu studiów II. stopnia otrzymuje tytuł magistra i jest przygotowany do pracy w środowisku wielokulturowym bądź do kontynuowania studiów na poziomie doktoranckim (studia III. stopnia) lub na studiach podyplomowych. Może podjąć studia w uczelniach krajowych i zagranicznych we wszystkich krajach, które przewidują trzystopniowy system kształcenia uniwersyteckiego. Jest przygotowany do twórczego i profesjonalnego wykonywania zadań badawczych w zakresie nauk humanistycznych i społecznych.

Absolwent MSK jest wyposażony w wiedzę i umiejętności umożliwiające podjęcie pracy w podmiotach funkcjonujących w szeroko rozumianym środowisku międzynarodowym, w tym także w środowisku korporacji transnarodowych i innych przedsiębiorstwach związanych z szeroko rozumianą działalnością kulturową. Jest przygotowany do pracy w charakterze animatora kultury, organizatora, menadżera, doradcy i specjalisty w różnego typu instytucjach kultury. Może również podjąć zatrudnienie w: krajowych (reprezentujących różne szczeble administracji publicznej) oraz międzynarodowych (agendach ONZ, UE i in.) organizacjach zajmujących się zarządzaniem kulturą. Może pracować w zespołach projektowych pozyskujących środki unijne na działalność związaną z kulturą.

Absolwent MSK będzie mógł znaleźć zatrudnienie na wyższych stanowiskach służbowych i kierowniczych w: wydziałach kultury instytucji rządowych i samorządowych (Urząd Wojewódzki, Urzędy Miast oraz Urzędy Marszałkowskie); muzeach, teatrach, domach kultury i innych instytucjach upowszechniania kultury; instytucjach rządowych związanych z kulturą (ministerstwo, działy kulturalne przedstawicielstw dyplomatycznych i instytucjach międzynarodowych); mediach (dziennikarstwo międzynarodowe i multimedialne); międzynarodowych towarzystwach kulturalnych, fundacjach, stowarzyszeniach i organizacjach pozarządowych o charakterze kulturalnym.

Interdyscyplinarny charakter studiów obejmujący współpracę nad projektami z partnerami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi przygotowuje do kreatywnej pracy i inicjowana kontaktów. Ponadto stwarza możliwość zdobycia praktycznych umiejętności z zakresu animacji kultury i pracy nad poszczególnymi etapami projektu, kształtowania umiejętności skutecznego działania w zespole, formułowania mierzalnych celów i modyfikowania ich odpowiednio do warunków ich realizacji, a także umiejętności zarządzania wszystkimi procesami związanymi z planowaniem projektu. Absolwent potrafi przeprowadzić analizę z zastosowaniem różnych metod i technik badawczych w obrębie metodologii nauk humanistycznych, a także analizę prac innych autorów, syntezę różnych idei i poglądów przy doborze odpowiednich metod i narzędzi badawczych ukierunkowanych kulturowo.

Profil praktyczny umożliwia wykształcenie umiejętności w zakresie komunikowania kulturowego i pracy w zespołach o ponadnarodowym charakterze, jak również prowadzenia działalności indywidualnej skierowanej na międzynarodową działalność kulturalną. Umożliwia również prowadzenie praktycznych szkoleń dla podmiotów o zasięgu krajowym i międzynarodowym w zakresie pełnienia określonych zadań za granicą. Przygotowuje do przekazywania wiedzy kulturowej i komentowania życia kulturalnego w wymiarze krajowym i międzynarodowym.

Absolwent MIĘDZYNARODOWYCH STUDIÓW KULTUROWYCH II. stopnia posiada doświadczenie zawodowe dzięki znacznej ilości (360 godzin) praktyk.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich/inżynierskich/magisterskich wszystkich kierunków/specjalności. Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń konkurs dyplomów.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

Składowa 43 90-127 Łódź