KIERUNEK: POLITOLOGIA
Opis studiów
Studia II stopnia (magisterskie) na kierunku POLITOLOGIA na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ są prowadzone według programu odnoszącego się do efektów uczenia się z zakresu nauk społecznych. Program studiów obejmuje problematykę związaną z teorią polityki, procesem wyborczym, lobbingiem, przywództwem politycznym, dyplomacją publiczną, polityką zagraniczną. Kluczowym aspektem kształcenia pozostają również treści odnoszące się do relacji pomiędzy obywatelami i władzą realizowane w ramach przedmiotów komunikowanie polityczne i ruchy społeczno-polityczne. Studenci rozwijają także wiedzę w zakresie psychologii polityki, badań porównawczych w polityce, wyzwań i trendów globalnych. Absolwent kierunku posiada pogłębioną wiedzę z zakresu funkcjonowania współczesnych norm, procesów i instytucji politycznych.
Część zajęć odbywa się w sposób zdalny, aby ułatwić studentom pogodzenie nauki z pracą zawodową.
Specjalności
W trakcie studiów realizowane są zajęcia obligatoryjne, jak i szeroki wachlarz zajęć wybieralnych.
Zajęcia wybieralne przybierają formę:
- zajęć opcjonalnych wybieranych spośród puli przedmiotów dedykowanych różnym kierunkom studiów na WSMiP;
- przedmiotów realizowanych w ramach modułów zajęć wybieralnych (od drugiego semestru). Studenci wybierają dwa spośród trzech zaproponowanych przedmiotów;
- seminariów magisterskich (studenci mają do wyboru przynajmniej dwa seminaria, prowadzone przez wykładowców o różnych zainteresowaniach naukowych).
Umiejętności praktyczne kształtowane są podczas regularnych zajęć (funkcjonowanie Unii Europejskiej, psychologia polityki, dyplomacja publiczna, manipulacje wyborami i manipulacje wyborcze), na które zapraszani są praktycy spoza UŁ. Uzupełnienie stanowią przedmioty opcjonalne oraz należące do modułu zajęć wybieralnych, które mają charakter warsztatowy i często przybierają formę interaktywną.
Szeroka oferta dydaktyczna proponowana przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych w uniwersytetach partnerskich pozwala studentom na uczestniczenie w różnorodnych formach mobilności: stacjonarnych długoterminowych, stacjonarnych krótkoterminowych i zdalnych. Studenci mogą więc konfrontować zdobywaną na UŁ wiedzę z podejściami do badania polityki na innych uczelniach, co umożliwia im poszerzanie horyzontów, a w konsekwencji prowadzi do rozwoju umiejętności i kompetencji społecznych.
Główne przedmioty
- Metodologia badań politologicznych
- Socjologia polityki
- Funkcjonowanie Unii Europejskiej
- Badania porównawcze w polityce
- Komunikowanie polityczne
- Psychologia polityki
- Teoria polityki
- Polityka międzynarodowa
- Ruchy społeczne i polityczne
- Filozofia i etyka społeczna
- Dyplomacja publiczna
- Lobbing w polityce
- Manipulacje wyborami i manipulacje wyborcze
- Przywództwo polityczne
Sylwetka absolwenta
Absolwent studiów drugiego stopnia kierunku Politologia może znaleźć zatrudnienie w instytucjach i organizacjach politycznych, społecznych w kraju, jak i zagranicą; strukturach lokalnych i samorządowych, mediach, think-tankach oraz podmiotach doradczych.
Zasady przyjęć
Dla absolwentów studiów licencjackich/inżynierskich/magisterskich wszystkich kierunków/specjalności. Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń konkurs dyplomów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76