KIERUNEK: POLITOLOGIA

Opis studiów

Zasadnicze cele kształcenia:

  • Pogłębianie wiedzy  w zakresie problematyki politologicznej z możliwością jej wykorzystania do samodzielnych badań dotyczących teorii i metodologii nauk o polityce;
  • Doskonalenie umiejętności w zakresie modelowania i prognozowania procesów politycznych w powiązaniu ze zjawiskami społecznymi i gospodarczymi;
  • Poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności w zakresie procesów zarządzania w polityce i doradztwa politycznego;
  • Pogłębianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa strategicznego państwa;
  • Wykorzystanie zdobytej wiedzy dla praktycznego działania  w zakresie kierowania zespołami ludzkimi w sferze publicznej;
  • Pogłębienie umiejętności językowych na poziomie B2+.

Po zakończonym kształceniu absolwent może znaleźć zatrudnienie w:

  • Organizacjach politycznych, społecznych, gospodarczych, krajowych i międzynarodowych; organizacjach pozarządowych oraz mediach;
  • Strukturach lokalnych i samorządowych;
  • Zespołach analitycznych, szkoleniowych i diagnostycznych.

Absolwent jest przygotowany do kontynuowania studiów na poziomie doktoranckim (studia III stopnia), na kierunkach, których wymagania wstępne przewidują uzyskanie kompetencji zdobytych na II stopniu kierunku POLITOLOGIA. Student, który ukończył studia II stopnia posiada umiejętności umożliwiające kontynuację studiów na wyższym poziomie w uczelniach zagranicznych we wszystkich krajach europejskich i pozaeuropejskich, które przewidują dwustopniowy system kształcenia uniwersyteckiego. Absolwent studiów II stopnia może kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych oraz kursach dokształcających UŁ i innych uczelni.

Specjalności

Warunkiem uruchomienia specjalności będzie jej wybór przez co najmniej 15 osób. Jeżeli ze względu na niewystarczającą liczbę studentów nie będzie możliwe otwarcie specjalności, zostanie zaproponowany program ogólny (bez specjalności, zawierający wybrane elementy programów specjalnościowych).

DORADZTWO I ZARZĄDZANIE POLITYCZNE

kierownik: prof. dr hab. Alicja Stępień-Kuczyńska

kspul@uni.lodz.pl

Absolwent specjalizacji posiada szeroką wiedzę w zakresie funkcjonowania współczesnych państw, oraz nabywa umiejętności praktyczne dotyczące zarządzania instytucjami państwowymi. Potrafi  praktycznie wykorzystać swoją wiedzę w zakresie działalności władz na szczeblu lokalnym, samorządowym i państwowym, a także oszacować społeczne i polityczne zmiany, które wpływają na procesy stabilizacji/destabilizacji współczesnych procesów politycznych. Umie diagnozować rolę czynników zewnętrznych wpływających na stan państwa i możliwości jego efektywnego zarządzania.

Absolwenta specjalizacji charakteryzuje otwarta postawa wobec zmian w świecie, posiada wysokie  kompetencje i predyspozycje komunikacyjne i umiejętności  pozwalające na zarządzanie zespołami ludzkimi Po ukończeniu studiów jest gotowy do podjęcia pracy w administracji centralnej i regionalnej, strukturach samorządowych prowadzenia działalności doradczej i eksperckiej w organizacjach społecznych i politycznych o charakterze krajowym i międzynarodowym. Może rozpocząć trzeci stopień  studiów w dziedzinie nauk społecznych.

STRATEGIE BEZPIECZEŃSTWA I PROGNOZOWANIE W POLITYCE

Główne przedmioty

  • Filozofia i etyka polityki
  • Socjologia polityki
  • Komunikowanie polityczne
  • Teorie polityki
  • Ruchy społeczne i polityczne
  • Decydowanie polityczne

Sylwetka absolwenta

Absolwent posiada  pogłębioną wiedzę i umiejętności w zakresie pełnienia wielu ról społecznych w sytuacji postępującej integracji globalnej, regionalnej i europejskiej. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie pracy w środowiskach instytucji politycznych, społecznych, gospodarczych w kraju i za granicą. Jest przygotowany do prowadzenia działalności eksperckiej i doradczej w sferze politycznej i organizacjach pozarządowych, kontynuowania nauki na uczelniach zagranicznych, studiach podyplomowych oraz do podjęcia pracy naukowej.

Absolwenci znajdą zatrudnienie w:

  • organach administracji państwowej i samorządowej oraz w organizacjach i instytucjach międzynarodowych,
  • placówkach naukowo-badawczych o charakterze politologicznym
  • w wydawnictwach i środkach masowego przekazu zajmujących się zagadnieniami polityki zagranicznej i wewnętrznej.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich/inżynierskich/magisterskich wszystkich kierunków/specjalności. Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń konkurs dyplomów.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

Składowa 43 90-127 Łódź