Pałac Biedermanna i nie tylko – Noc Muzeów 2025 z UŁ

Tradycyjnie już Uniwersytet Łódzki włącza się organizację łódzkiej Nocy Muzeów, udostępniając zwiedzającym swoje obiekty i placówki muzealne. 17 maja br. serdecznie zapraszamy do uczelnianego Pałacu Biedermanna, Muzeum Przyrodniczego UŁ i do Muzeum Geologicznego UŁ. W tym roku ta aktywność szczególnie wiąże się z jubileuszem 80-lecia powstania Uniwersytetu Łódzkiego, który obchodzimy powracając do tego co dla nas ważne: do wspólnoty, dialogu i współpracy. Chcemy by uczelnia była częścią naszej rzeczywistości lokalnej, tworzyła naukę z ludźmi i dla ludzi, kształcąc i kształtując przyszłe pokolenia.

Pałac Biedermanna

Pałac Biedermanna

Odwiedziny zespołu pałacowo-parkowego łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna przy ul. Franciszkańskiej 1/5 w Łodzi, ponownie udostępnionego po latach do zwiedzania w ubiegłym roku, to bez wątpienia jedna z największych atrakcji tegorocznej łódzkiej Nocy Muzeów. Organizatorzy z UŁ przygotowali tu szereg atrakcji. Zwiedzający będą mogli zobaczyć park, wnętrza pałacu, w tym m.in. bogato zdobioną Salę Balową (obecnie Sala Kominkowa) i jadalnię (obecnie Sala Kolebkowa), ekspozycje związane z historią Uniwersytetu Łódzkiego oraz wystawę w dawnej powozowni (obecnie uniwersytecka Galerii Wozownia 1/5). Obejrzeć będzie można także znajdującą się w pałacu bezcenną kolekcję Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera. Dodatkowo tego wieczoru będzie można spotkać się z zespołem Teatru Powszechnego i posłuchać muzyki klasycznej. 

Program Nocy Muzeów w Pałacu Biedermanna

  • Spotkanie z twórcami spektaklu „Biedermannowie” w Teatrze Powszechnym w Łodzi odbędzie się 17 maja w godz. 16.00-17.00. Wezmą w nim udział przedstawiciele teatru i twórcy przedstawienia. Uczestnicy poznają zarówno teatralną, jak i historyczną perspektywę opowieści o rodzinie Biedermannów, której dramatyczne losy z czasów II wojny światowej stały się inspiracją do stworzenia sztuki teatralnej. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prezentująca fotosy ze spektaklu „Biedermannowie”. Wstęp na wydarzenie bezpłatny. 
  • Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem odbywać się będzie w godz. 17:00-22.30 Wejścia o pełnych godzinach (17.00 / brak miejsc; 18.00 / brak miejsc; 19.00) oraz o 21.30 i 22.30 w grupach po ok. 40 osób. Czas zwiedzania ok. 40 minut. Podczas oprowadzania po wnętrzach pałacu będzie można usłyszeć wiele ciekawych opowieści o rodzinie Biedermannów i o Uniwersytecie Łódzkim. Wejścia tylko na zapisy poprzez specjalny formularz (będzie dostępny w terminie 12-16 maja br.) 
  • Zwiedzanie Pałacu samodzielnie – w godz. 23:00-24:00 – z wykorzystaniem aplikacji mobilnych (z kodami QR) – informacje w j. polskim i w j. angielskim. Wstęp bezpłatny. Uwaga! Ze względu na zabytkowe podłogi w pałacu nie ma możliwości zwiedzania z wózkami dziecięcymi. W czasie zwiedzania można bezpłatnie wykonać zdjęcia wnętrz, wyłącznie dla celów prywatnych. Publikowanie zdjęć i nagrań prezentujących wnętrza pałacu wymaga zgody Uniwersytetu Łódzkiego.
  • „Klasycznie u Biedermannów” – to koncert młodych artystów (Sala Kominkowa w pałacu w godz. 20.00-21.00), którzy wykonają utwory mistrzów muzyki klasycznej. Współorganizatorem koncertu jest Fundacja FocusOn. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny (liczba miejsc ograniczona).
  • Wystawę „Nie mam nic na zawsze” studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi im. Wł. Strzemińskiego (w dawnej powozowni – obecnie Galeria UŁ Wozownia 1/5) można będzie oglądać w godz. 16:00-24:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. 
  • Wystawy „Archiwum Fotozoficzne Andrzeja Różyckiego” w podziemiach pałacu (wejście od strony fontanny) dostępne będą w godz. 17:00-24:00 Wstęp jest bezpłatny. Wystawy prezentują obiekty z kolekcji ludowej i wernakularnej Andrzeja Różyckiego znajdujące się w zasobach Archiwum Fotozoficznego, a także wystawy artystów współpracujących z Archiwum. W swojej twórczości artystycznej Różycki od lat 60. współtworzył kluczowe nurty polskiej sztuki neoawangardowej związane z fotografią, medializmem i konceptualizmem. Równocześnie przez przeszło pięć dekad rozbudowywał swoją wyjątkową kolekcję sztuki naiwnej, kultury wernakularnej, wiejskiej i religijnej. Na wystawie wydobyte zostaną wątki łączące te dwa, pozornie odległe od siebie, obszary działalności Różyckiego, a także wyjaśnione będzie pojęcie fotozoficzności, łączące filozofię, fotografię, ideę światła i mechaniki powstawania obrazu. Wstęp jest bezpłatny, nie wymaga zapisów.

Regulamin

Muzeum Geologiczne (Wydział Nauk Geograficznych UŁ)

Tegoroczna Noc Muzeów w Muzeum Geologicznym im. Jana Ziomka przy ul. Kopcińskiego 31 odbędzie się pod hasłem: „Promieniotwórczość minerałów, skał i skamieniałości”. Do pomocy w jej organizacji zaprosiliśmy naukowców na co dzień zajmujących się promieniotwórczością:

  • dr hab. Magdalenę Długosz-Lisiecką, kierownika Laboratorium Metod Izotopowych, Międzyresortowy Instytut Techniki Radiacyjnej, PŁ
  • dr Łukasza Albiniaka, kierownika Pracowni Promieniowania Jądrowego i Dozymetrii w Katedrze Fizyki Jądrowej i Bezpieczeństwa Radiacyjnego, Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej, UŁ.

Podczas Nocy Muzeów będzie można sprawdzić przyniesione przez siebie okazy geologiczne, a także różne inne przedmioty, które podejrzewamy o promieniowanie, np. wazoniki wykonane ze szkła uranowego, stare busole/kompasy/zegarki ze świecącymi w ciemności wskazówkami czy tarczami. Specjaliści nie tylko ujawnią promieniowanie za pomocą światła UV, ale także zmierzą, za pomocą liczników scyntylacyjnych, moc dawki oraz wskażą na podstawie analizy spektralnej konkretne izotopy promieniotwórcze, od których pochodzi promieniowanie. Właściciele tego typu przedmiotów zostaną poinstruowani, jak bezpiecznie się z nimi obchodzić.  Pomiary za pomocą liczników, spektrometru oraz konsultacje ze specjalistami będą realizowane w godzinach 19.00-21.30.

Dodatkowo, dr hab. Magdalena Długosz-Lisiecka wygłosi dwa wykłady:

  • godz. 19.30-20.00 – Promieniotwórcze właściwości minerałów i skał.
  • godz. 20.30-21.00 – Promieniotwórczość skamieniałości – przyczyny, zróżnicowanie, obawy i nadzieje.

Zwiedzanie muzeum oraz uczestnictwo w pomiarach i prelekcjach odbywa się 17 maja br., podczas Nocy Muzeów bez wcześniejszych zapisów. Muzeum będzie udostępnione w godzinach 18.00-1.00, bez podziału na grupy zwiedzających.

Muzeum Przyrodnicze UŁ

Muzeum Przyrodnicze

W Muzeum Przyrodniczym UŁ przy ul. Kilińskiego 101 (Park Sienkiewicza) można obejrzeć m.in. kolekcję ptaków, ssaków, owadów i muszli, a także skamieniałości. Wśród eksponatów posiada także bogatą kolekcję szkieletów, m.in. kompletny szkielet niedźwiedzia jaskiniowego oraz kości mamuta, nosorożca włochatego czy nawet zauropoda oraz mozazaura. W Muzeum znajdują są dioramy przedstawiające faunę Afryki, Palearktyki, Antarktyki i Antarktydy, a także dioramy zawierające modele zwierząt z okresu kambryjskiego, dewońskiego i jurajskiego.

Podczas Nocy Muzeów będzie można także obejrzeć wystawę czasową pt.  „Bestiariusz". Prezentuje ona prace studentów Pracowni Emalii Instytutu Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Bogactwo zbiorów Muzeum Przyrodniczego stało się inspiracją do stworzenia kolekcji obiektów biżuteryjnych przez studentów, którzy – interpretując istniejące okazy – przenoszą je do świata swojej wyobraźni. Na ekspozycji, niczym w średniowiecznych bestiariuszach mieszają się iluzja i nauka, fantazja oraz rzeczywistość.

Godziny otwarcia muzeum 17 maja br. podczas Nocy Muzeów 18.00-1.00 (ostatnie wejście 0.30).

Serdecznie zapraszamy!

Materiał i redakcja: Biuro Prasowe UŁ
 

  • ND
  • PN
  • WT
  • ŚR
  • CZ
  • PT
  • SB