Narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji wspomagają badania prowadzone w różnych dyscyplinach — od nauk humanistycznych, poprzez społeczne, aż do ścisłych i eksperymentalnych. Wspierają w sprawnym i efektywnym wyszukiwaniu treści i pozwalają szybko poruszać się po złożonych zagadnieniach badawczych, stanowiąc bazę do dalszych, pogłębionych badań.
Scopus AI
Narzędzie wykorzystuje algorytmy uczenia maszynowego, przetwarza język naturalny i korzysta z dużych modeli językowych do analizy tekstu, by szybciej i sprawniej przeglądać artykuły, weryfikować dane lub tworzyć bibliografię. Scopus AI opiera się na metadanych i streszczeniach dokumentów rejestrowanych w bazie Scopus i opublikowanych od 2013 roku. Wśród podstawowych funkcji znajdują się: podsumowania artykułów, które pozwalają szybko zapoznać się z ich treścią; mapy koncepcyjne wizualizujące powiązania między pojęciami i ułatwiające zrozumienie złożonych tematów; menu artykułów podstawowych, czyli zestawienie kluczowych publikacji w danym obszarze; ekspert tematyczny, który sugeruje dodatkowe źródła i kierunki dalszych poszukiwań.
Web of Science AI – Research Assistant
Asystent badawczy oparty na zasobach Web of Science Core Collection, obejmujących ponad 120 lat danych. Narzędzie umożliwia wyszukiwanie w języku naturalnym (ponad 100 języków), udziela kontekstowych podpowiedzi, prezentuje wizualizacje powiązań, takie jak mapy współcytowań. Ponadto zawiera przewodnik po przeglądzie literatury — Literature Review 2.0 — który pomaga optymalizować zapytania, identyfikować luki badawcze i śledzić trendy.
Jeżeli chcieliby Państwo wykorzystywać Scopus AI i/lub WoS AI – Research Assistant w pracy naukowej lub w dydaktyce, prosimy o zgłoszenie tego faktu do 15 sierpnia 2025 roku - mailowo na adres ezasoby@lib.uni.lodz.pl lub przez wypełnienie ankiety.