Twórcy związani z UŁ docenieni – Wiosła Kultury 2025 rozdane

Uniwersytet Łódzki został w tym roku partnerem prestiżowej nagrody Wiosła Kultury – inicjatywy, która wyróżnia osoby i wydarzenia mające szczególny wpływ na kształtowanie tożsamości i dynamiki kulturalnej Łodzi. Za nami gala Wioseł Kultury 2025, podczas której poznaliśmy werdykt kapituły oraz wyniki głosowania internautów. Wśród wyróżnionych i nominowanych znalazły się dla osób związane z Uniwersytetem Łódzkim. To nie tylko powód do dumy, ale także potwierdzenie, że nasza uczelnia jest miejscem, w którym nauka, kultura i społeczne zaangażowanie idą ramię w ramię.

Gala Wioseł Kultury 2025. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl
Andrzej Sapkowski podczas gali Wioseł Kultury 2025. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

Wiosło Specjalne dla Andrzeja Sapkowskiego

Wśród tegorocznych laureatów znalazł się Andrzej Sapkowski – światowej sławy pisarz fantasy, autor sagi o Wiedźminie. Absolwent VIP Uniwersytetu Łódzkiego został uhonorowany Wiosłem Specjalnym za wybitny wkład w kulturę, który wykracza daleko poza granice Polski.

Jego opowiadania i powieści na chwilę obecną przełożono na ponad 40 języków, i to tak egzotycznych jak koreański, japoński czy perski. Swą literaturą rozsławił Łódź na równi z Reymontem i Tuwimem, a za sprawą jego głównego bohatera miasto zyskało nazwany jego imieniem skwer oraz gigantyczny mural, umiejscowiony nieopodal słynnej łódzkiej Stacji Jednorożców, które zresztą, co ciekawe, pojawiają się w jego twórczości

– to fragment laudacji.

Nominacje dla prof. Krystyny Płachcińskiej i Piotra Rembowskiego

W kategorii „Debiutant” nominację otrzymała prof. Krystyna Płachcińska, która przez ponad cztery dekady była związana z Uniwersytetem Łódzkim. Wspólnie z 13-letnim wnukiem napisała książkę „Przetrwać w sześciennym świecie" – literacką opowieść o świecie po katastrofie klimatycznej.

W tej samej kategorii doceniono także Piotra Rembowskiego – studenta UŁ, który aktywnie działa na rzecz kultury odpowiedzialnej społecznie, łącząc działalność kulturalną z wartościami obywatelskimi.

Kultura z muzycznym akcentem 

W kategorii „Wydarzenie” zwyciężył album „Współgłosy” współtworzony przez Marcela Balińskiego – łódzkiego muzyka jazzowego, który uczy inkluzywności przez muzykę. Wiosło odbierało kilkanaście osób z zespołu. Pianista i kompozytor ponownie uświetni swoją twórczością tegoroczną Galę Nagrody im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego, organizowaną przez Uniwersytet Łódzki.

Uniwersytet Łódzki zaangażowany w życie miasta

Gala Wioseł Kultury odbyła się 26 czerwca br. w Monopolis. Wzbogacił ją występ Andrzeja Seweryna z monodramem „Szekspir Forever”. Współpraca z Wiosłami Kultury to dla Uniwersytetu Łódzkiego nie tylko zaszczyt, ale i naturalna kontynuacja naszej misji. Jako uczelnia głęboko zakorzeniona w Łodzi, wspieramy osoby, które poprzez swoją twórczość, działalność społeczną i naukową budują tożsamość miasta oraz wzmacniają jego potencjał kulturowy. 

Poczytaj więcej na wybrane tematy:


Materiał: Gazeta Wyborcza
Redakcja: Agata DawidowiczCentrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni
Zdjęcia: Marcin Stępień / Agencja Gazeta, Tomasz Stańczak / Agencja Wyborcza.pl