Zasady są proste: przynieś 1 kg karmy suchej lub 800 g mokrej, a w zamian otrzymasz roślinę. Zebrana karma zostanie przekazana dwóm fundacjom: Fundacji Przytul Kota oraz Fundacji Azyl, które opiekują się bezdomnymi zwierzętami i prowadzą działania adopcyjne.
Stoiska z kwiatami znajdują się w dwóch budynkach WBiOŚ:
- budynek A, ul. Banacha 12/16,
- budynek D, ul. Pomorska 141/143.
Akcja trwa do 16.05.2025 r. – to idealny moment, aby pomóc i przy okazji wzbogacić swój dom lub biuro o nową roślinę!
Jakie rośliny można otrzymać?
Oto krótki przewodnik po roślinach dostępnych w akcji i ich preferencjach:
- Acer platanoides (klon zwyczajny) – lubi stanowiska półcieniste, umiarkowanie wilgotne podłoże, najlepiej czuje się w ogrodzie.
- Tagetes patula (aksamitka) – potrzebuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby, idealna do skrzynek balkonowych i ogrodów.
- Epipremnum aureum i epipremnum pinnatum (epipremnum złociste i epipremnum pinnatum) – bardzo odporna roślina doniczkowa, lubi jasne miejsca z rozproszonym światłem, ale toleruje też cień.
- Kalanchoe blossfeldiana i kalanchoe daigermontiana (żyworódka) – najlepiej rośnie w jasnym miejscu, lubi lekkie przesuszenie między podlewaniami.
- ×Alworthia (Aloe × Haworthia hybrid) (aloes) – wymaga dużo światła i przepuszczalnego podłoża, lubi suche warunki i nie znosi przelania.
- Drimiopsis maculata (uszy lamparta) – lubi jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie.
- Tradescantia mundula i tradescantia palllida (trzykrotka) – rośnie najlepiej w miejscach od jasnych do półcienistych z umiarkowaną wilgotnością.
- Pelargonium graveolens (pelargonia pachnąca, geranium) – lubi pełne słońce i regularne podlewanie, ale nie znosi przelania.
- Chlorophytum Sterenberga i chlorophytum comosum ‘Variegatum’ (zielistka) – bardzo łatwa w uprawie, preferuje jasne stanowiska i umiarkowane podlewanie.
- Koleus Blumego (pokrzywka brazylijska) - dobrze rośnie w miejscach słonecznych, jednak należy im wtedy zapewniać stale lekko wilgotne podłoże, zdecydowanie lepiej się czuje w miejscach półcienistych.
- Crassula ovata (grubosz owalny) – lubi oszczędne podlewanie, jasne i ciepłe stanowisko oraz lekkie podłoże z dobrym drenażem.
- Hoya carnosa (woskownica) – preferuje stanowisko jasne, bez nadmiernej ekspozycji na słońce, lubi podłoże przepuszczalne, umiarkowane podlewanie i zraszanie, nie toleruje nadmiaru wody.
- Persea americana (smaczliwka wdzięczna, awokado właściwe) - wymaga silnego nasłonecznienia i regularnego, niezbyt silnego podlewania.
- Philodendron sp. (filodendron) – lubi stanowiska od jasnego do półcienistego, bez bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, preferuje lekkie i przepuszczalne podłoże oraz zraszanie i podlewanie dopiero, gdy podłoże przeschnie.
- Sansevieria trifasciata (sansewieria gwinejska) - jest rośliną niewymagającą, łatwą w uprawie oraz odporną na suszę, lubi stanowisko jasne z rozproszonym światłem lub półcieniste, nie toleruje nadmiaru wody.
- Sedum burrito (rozchodnik) – lubi stanowisko słoneczne i bardzo oszczędne podlewanie oraz lekką ziemię z dobrym drenażem.
- Spathiphyllum wallisii (skrzydłokwiat Wallisa) - uwielbia dużą wilgotność powietrza, dlatego potrzebuje częstego zraszania, preferuje stanowiska półcieniste o rozproszonym świetle.
- Syngonium podophyllum (zroślicha) – jej stanowisko powinno być jasne, jednak nie może być narażona bezpośrednio na promienie słoneczne, powinna rosnąć w ziemi wymieszanej z piachem lub perlitem, potrzebuje wilgoci w glebie, uwielbia zraszanie.
- Zinnia elegans (cynia wytworna) – preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe, najlepiej się czuje w podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym, należy ją regularnie podlewać.
Wszystkie rośliny zostały pozyskane z prywatnych upraw organizatorek, darczyńców oraz pracowników wydziału. Każda z nich może stać się nie tylko ozdobą przestrzeni, ale i symbolem dobrego gestu.
Zachęcamy do dołączenia do akcji – pomóż zwierzakom i zazieleń swoje otoczenie!
Materiał i redakcja: Kacper Szczepaniak, Kamila Knol-Michałowska, Centrum Promocji, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska UŁ