„Historie wspólnoty” to wystawa z założenia opisująca instytucję widzianą przez pryzmat jednostek. Pięcioro osób artystycznych zaproszonych do projektu, reprezentujących różne pokolenia wzięło na warsztat temat historii uczelni poprzez pracę z bogatym archiwum wizualnym zgromadzonym przez lata. Odpowiedzi artystyczne są tak różne jak różne są postawy artystyczne prezentowane przez zaproszone do współpracy grono. Basia Budniak, Jerzy Grzegorski, Anka Leśniak, Filip Appel oraz Karolina Wojtas w oryginalny sposób zinterpretowali historię Uniwersytetu Łódzkiego.
HISTORIE WSPÓLNOTY w DIALOGU
W trakcie przygotowań do wystawy powstał pomysł włączenia audiosfery do prezentowanych na ekspozycji zdjęć. Okazało się, że osoby, które nadsyłały, niejednokrotne pamiątkowe i cenne, artefakty i fotografie chcą też podzielić się wspomnieniami i historiami z przeszłych wydarzeń. W ten sposób powstała instalacja dźwiękowa – kolaż osobistych relacji ze wspólnoty tworzonej w naszej Uczelni. Usłyszycie w niej zarówno absolwentów, wykładowców, jak i pracowników, którzy związali swoje życie z Uniwersytetem Łódzkim.
W rozmowach udział wzięły_li:
- Anastazja Bilecka dr biologii, związana z Uniwersytetem Łódzkim przez całe zawodowe życie
- Maria Szyda, pedagog, studiowała polonistykę w latach 1974-75, pracuje i mieszka w Kutnie
- Joanna Petera-Zganiacz, doktor habilitowana nauk o Ziemi w zakresie geografii fizycznej, pracuje na Wydziale Nauk Geograficznych UŁ, zajmuje się fotografią przyrodniczą
- Grzegorz Justyński, socjolog, uczestnik studenckiego strajku okupacyjnego na Uniwersytecie Łódzkim w 1981 r.
- Artur Parys, doktor w dyscyplinie ekonomia i finanse, wnuk fotoreportera Włodzimierza Parysa, syn doktora Dariusza Parysa związanego przez ponad 30 lat z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ
- Rafał Matera, profesor nauk społecznych w dyscyplinie ekonomia i finanse, rektor Uniwersytetu Łódzkiego (od 2024 r.)
- Cecylia Jackowska, technik technologii piekarnictwa; urodziła się, wychowała i pracuje na „Lumumbowie”
- Małgorzata Wrzesień, doktor habilitowana w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki o zdrowiu; prorektorka Uniwersytetu Łódzkiego ds. kształcenia (od 2024 r.)
- Karina Lisiecka, filmoznawczyni, archiwistka społeczna i fotografka, studiowała na Uniwersytecie Łódzkim w latach 2016-2021.
SPOŁECZNE ARCHIWUM UŁ
Ponadto, w ramach wystawy obejrzeć można pierwszą odsłonę społecznego archiwum UŁ – projektu powstającego z materiałów nadsyłanych przez osoby związane z Uniwersytetem w ramach akcji zbierania zdjęć ogłoszonej w ramach obchodów 80-lecia uczelni. Zapraszamy do zanurzenia się w wizualną opowieść o Uniwersytecie Łódzkim, zgłębienia jej historii widzianej oczami jednostek.
Wystawa „Historie wspólnoty” jest dostępna do końca sierpnia w czwartki i piątki w godzinach 15.00-19.00. W pozostałe dni tygodnia zapraszamy do umawiania indywidualnych lub grupowych wizyt pod adresem wydarzenia@uni.lodz.pl
Zanim nas odwiedzicie, zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu. który miał miejsce 18 czerwca, podczas Fotofestiwalu.
WSPÓLNOTA SIĘ NIE KOŃCZY
Macie okazję uczestniczyć w wystawie-instalacji, która jest tak naprawdę projektem nie tylko stworzonym przez artystów i artystki na potrzeby Fotofestiwalu. Jest to projekt, który od 1945 roku tworzyli i tworzą ludzie powiązani z naszą Uczelnią – studenci, studentki, wykładowcy, wykładowczynie, pracownicy i pracowniczki, goście, którzy na chwilę odwiedzili mury Uniwersytetu czy też osoby, które całe życie powiązały z uczelnią.
Projekt ten nie kończy się teraz! Dzięki tej wystawie wiemy jak silne jest przywiązanie do naszej Uczelni, jak ogromną częścią tożsamości wielu ona jest. Już dziś zapraszamy do tworzenia tego projektu dalej! Do dowiadywania się, szukania i odkrywania! Do zadawania pytań czym Uniwersytet był, jest i czym będzie!
Mogą Państwo dowiedzieć się więcej o zdjęciach nadesłanych do stworzenia wystawy, m. in. bezpośrednio u osób, które nadesłały zdjęcia z archiwum wystawy, w MIASTOGRAFIE. Cyfrowym Archiwum Łodzian, w Archiwum Uniwersytetu Łódzkiego, na poszczególnych Wydziałach naszej Uczelni, gdzie jest jeszcze wiele nieodkrytych skarbów! To od Nas i Was zależy jaki będzie nasz Uniwersytet Łódzki/Ludzki!
Osoby zajmujące się archiwaliami, zainteresowane archiwalnymi materiałami zapraszamy do stałego kontaktu z Centrum Organizacji Wydarzeń Kulturalnych i Konferencji UŁ, e-mail: wydarzenia@uni.lodz.pl