UŁ współorganizatorem konferencji towarzyszącej 10. Szczytowi Inicjatywy Trójmorza

W hotelu Hilton Warsaw City odbyła się 29 kwietnia 2025 roku międzynarodowa konferencja naukowa pt. „The Three Seas Initiative: The Economic Dimension of Intra-EU Cooperation”, współorganizowana przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, Three Seas Business Council (TSBC) oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Wydarzenie wpisywało się w oficjalny program towarzyszący 10. jubileuszowemu Szczytowi Prezydentów Inicjatywy Trójmorza oraz Forum Biznesu Trójmorza w Warszawie. 

Celem konferencji było pogłębienie wiedzy na temat ekonomicznego wymiaru współpracy regionalnej w ramach Trójmorza – szczególnie w kontekście infrastruktury, konektywności i integracji wewnątrzunijnej. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele świata nauki, eksperci oraz reprezentanci instytucji publicznych i prywatnych z państw regionu. Wśród partnerów konferencji znalazły się: Litewska Akademia Nauk, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Mykolas Romeris University. 

W konferencji udział wzięła dr Agata Włodarska-Frykowska, prodziekan ds. studenckich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ, wspierając obecność naszej uczelni w tym wydarzeniu o międzynarodowym znaczeniu. Współorganizatorką konferencji była dr Barbara Jundo-Kaliszewska z Katedry Teorii Polityki i Myśli Politycznej UŁ, opiekunka Koła Naukowego Europy Środkowej i Wschodniej. Wydarzenie stanowi kontynuację jej aktywnej działalności naukowej i organizacyjnej – w ubiegłym roku, we współpracy z Instytutem Studiów Politycznych PAN oraz Litewską Akademią Nauk, współorganizowała konferencję naukową towarzyszącą Szczytowi Inicjatywy Trójmorza w Wilnie. 

Tegoroczne wydarzenie miało również wymiar dydaktyczny – aktywnie uczestniczyli w nim studenci Koła Naukowego Europy Środkowej i Wschodniej UŁ, dla których była to niepowtarzalna okazja do zdobycia doświadczenia organizacyjnego i naukowego. Studenci odwiedzili także Ambasadę Litwy w Polsce, co dodatkowo wzbogaciło ich wizytę w Warszawie o wymiar dyplomatyczny. 

Udział Uniwersytetu Łódzkiego w tym prestiżowym wydarzeniu jest kolejnym dowodem na aktywne zaangażowanie Uczelni w międzynarodową współpracę akademicką oraz dialog ekspercki w zakresie kluczowych wyzwań regionu Europy Środkowej i Wschodniej. 

Materiał: dr Barbara Jundo-Kaliszewska 
Redakcja: Biuro Prasowe UŁ 
Zdjęcia: arch. pryw.