Czy to już koniec dzikiej przyrody? – nagranie wykładu prof. K. Pabisa

Jak współczesna nauka wyjaśnia tajemnicze historie zapisane w Biblii? Czy manna z nieba faktycznie mogła istnieć? Czy biblijne mięso, które sprowadziło chorobę na Izraelitów, mogło mieć rzeczywiste, biologiczne źródło? Na te oraz wiele innych pytań odpowiada prof. Krzysztof Pabis w wyjątkowym wykładzie. W swoim wystąpieniu profesor zabiera słuchaczy w podróż dookoła świata – od Hawajów, przez Australię, Afrykę, Amazonię, aż po Arktykę i Grenlandię. To podróż nie tylko w przestrzeni, ale również w czasie – od historii badań nad światem przyrody po współczesne zagrożenia i zmiany klimatyczne.

 

Podróż przez piękno dzikiej przyrody

Wykład podzielony jest na dwie części. Pierwsza, prowadzona w konwencji dnia, pełna jest fascynujących ciekawostek ze świata zwierząt i roślin. Profesor Pabis opowiada m.in. o drapieżnych gąsienicach z Hawajów, niezwykłych pawioskoczkach z Australii, zwierzętach zamieszkujących słoweńskie jaskinie, największym kwiecie świata z Sumatry czy żmijówce z Amazonii, której mechanizmy obronne zainspirowały niektóre gatunki ptaków. Nie zabrakło również opowieści o łódzkiej przyrodzie – bogactwie motyli, które można obserwować w miejskich parkach.

Mroczna strona podróży: świat w kryzysie

Druga część wykładu, symbolicznie przedstawiona jako noc, skłania do głębszej refleksji nad wpływem człowieka na środowisko naturalne. Profesor Pabis przytacza przykłady dramatycznych skutków działalności człowieka: pożary w Australii, masowe wymieranie rozgwiazd w Pacyfiku, zanieczyszczenie światłem w Europie, zanik raf koralowych, gromadzenie się odpadów w oceanach, degradację ekosystemów Arktyki oraz dramatyczne skutki przemysłu modowego – w tym cmentarzyska odzieży na pustyni Atakama. W wykładzie pojawia się także historia wielkiego wymierania gołębia wędrownego w Ameryce Północnej oraz dramatyczne zmiany w ekosystemie Jeziora Wiktorii w Afryce.

Eko-mity i realne wybory

Prof. Pabis zwraca uwagę na działania, które często postrzegamy jako ekologiczne, ale w rzeczywistości mają niewielki wpływ na poprawę stanu środowiska – jak eliminacja plastikowych słomek. Jednocześnie wskazuje, że realna zmiana wiąże się z trudniejszymi decyzjami konsumenckimi, np. Ograniczeniem spożycia ryb, w szczególności tych poławianych w sposób zagrażający morskim ekosystemom.

Podróż dookoła świata w wykonaniu prof. Pabisa to opowieść, która łączy fascynację przyrodą z trudną prawdą o wpływie człowieka na losy planety. Wykład nie pozostawia widza obojętnym – prowokuje do zadania sobie pytania, czy wciąż mamy czas, aby coś zmienić.

Wykład ten, zrealizowany 7 kwietnia w EC1 Łódź – Miasto Kultury, odbył się w ramach XXXVII konferencji Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich „PRom”, zorganizowanej na Uniwersytecie Łódzkim pod hasłem „Popularyzacja w akcji! Droga do otwartości i dostępności nauki”.

Redakcja: Michał Gruda i Małgorzata Jasińska (Centrum Współpracy z Otoczeniem i Społecznej Odpowiedzialności Uczelni)