Łódź ma swoją pełną monografię! Premiera V tomu autorstwa naukowców UŁ

Pięć opasłych tomów, prawie 3.400 stron, ponad stu zaangażowanych w prace naukowców Uniwersytetu Łódzkiego reprezentujących różne dyscypliny naukowe: historyków, archeologów, historyków sztuki, językoznawców, socjologów, geografów, a także wielu innych autorów – te liczby mówią same za siebie, a Łódź ma wreszcie swą monumentalną monografię powstałą we współpracy uniwersytetu z Urzędem Miasta Łodzi. A może to jeszcze nie koniec?

Uroczysta premiera V tomu monografii „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, który ukazał się właśnie nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego, wieńczy realizację tego pomnikowego dzieła poświęconego historii Łodzi. W wypełnionej do ostatniego miejsca Sali Lustrzanej Muzeum Historii Miasta zasiedli w piątek 18 lipca br. autorzy monografii (często nagradzani przez zebranych oklaskami), historycy, a także łodzianie – miłośnicy dziejów swojego miasta. Władze Łodzi reprezentowała prezydent Hanna Zdanowska, a uczelni – prof. dr hab. Rafał Matera, rektor UŁ i prorektorka uczelni ds. umiędzynarodowienia nauki i kształcenia dr hab. Katarzyna de Lazari-Radek, prof. UŁ. Spotkanie tredycyjnie, jak podczas premier dotychczas ukazujących się tomów monografii, prowadził dr Andrzej Kompa z Wydziału Filozoficzno-Histroycznego UŁ.

Tworzy się historia: w samym środku wakacji prawie wszystkie osoby odpowiedzialne za powstanie tego wyjątkowego dzieła, którym chciałabym z całego serca podziękować, są tutaj z nami. Dziękuję za to, że wspólnie udało nam się stworzyć, zakląć w kartach już teraz jednego wydawnictwa, rozproszoną wiedzę o naszym mieście. Nigdy takiej publikacji nie mieliśmy. Dziękuję za zaangażowanie i za bardzo intensywną pracę nad tą monografią, bo czasu daliśmy sobie niewiele. Teraz potrzebujemy jeszcze jednego: tomu przetłumaczonego na angielski i inne języki, zawierającego skondensowaną historię miasta, który moglibyśmy traktować może nie jako narzędzie promocyjne, ale jako opowieść dla świata o prawdziwej historii Łodzi. A może stanie się on podstawą do stworzenia w programach nauczania łódzkich szkół podstawowych i średnich lekcji o Łodzi, jej tożsamości, historii i współczesności. Lekcji o naszej małej ojczyźnie

– mówiła prezydent Hanna Zdanowska.

Jesteśmy tu, bo Łódź łączy nas wszystkich. Chciałbym podziękować wszystkim, bardzo licznym autorom za zaangażowanie i wykonaną pracę, za niebywałą umiejętność współpracy. Dzięki temu powstało pięć tomów zawierających wiedzę o mieście w ujęciu z wielu różnych perspektyw. To przede wszystkim wielka zasługa i ogromna praca badaczy z Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Wielkie podziękowania należą się też Wydawnictwu UŁ oraz Bibliotece Miejskiej w Łodzi. No i oczywiście bez pieniędzy z samorządu Łodzi nie byłoby tego projektu. Tak jak powiedziała pani prezydent, marzy nam się teraz syntetyczne, jednotomowe wydawnictwo o historii Łodzi po angielsku (i w innych językach). Oby w niedalekiej przyszłości udało się to przedsięwzięcie zrealizować

– uzupełniał prof. dr hab. Rafał Matera, rektor UŁ.

Tom piąty, zamykający serię składającą się na monografię, zatytułowany jest „Łódź poprzez wieki. Rozmowy jak przy kawie”. Tworzą go rozmowy na  tematy współczesne i historyczne bliskie sercu każdego łodzianina, ujęte w formie klasycznych wywiadów i tzw. kapsuł czasu. Jest bogato ilustrowany fotografiami archiwalnymi i współczesnymi, zawiera liczne historyczne i przygotowane specjalnie na potrzeby wydawnictwa mapy. Przeczytamy w nim między innymi o miejskich legendach, Łodzi filmowej, mieście Rewolucji 1905 r., o łódzkich przemysłowcach, słynnych na cały świat łodzianach, czy kryminalnych historiach z dziejów miasta.

W rozmowie na temat publikacji i wyzwań, z jakimi mierzyli się autorzy V tomu, udział podczas premierowego spotkania wzięli: prof. dr hab. Jarosław Kita, główny redaktor monografii, kierownik Katedry Historii Polski XIX w. na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UŁ; Ryszard Bonisławski, regionalista, krajoznawca, przewodnik turystyczny po Łodzi i regionie łódzkim, prezes Towarzystwa Przyjaciół Łodzi i Justyna Tomaszewska (Just Lodz), przewodniczka po Łodzi, współautorka podcastu towarzyszącego monografii. Spotkanie poprowadził Mariusz Goss, redaktor piątego tomu monografii, pełnomocnik Prezydent Miasta Łodzi ds. Dziedzictwa Łodzi.

Monografia „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” to wyjątkowa inicjatywa, której realizację rozpoczęto w 2023 r. z okazji 600-lecia Łodzi na mocy listu intencyjnego podpisanego wcześniej przez prezydent Łodzi i ówczesną rektor UŁ prof. dr hab. Elżbietę Żądzińską, była realizacją misji uniwersytetu, który chce być użyteczny dla społeczeństwa i dzielić się z nim wiedzą swych naukowców, lecz także wyrazem otwartości i różnorodności we współpracy naszej uczelni z otoczeniem społecznym, gospodarczym i kulturalnym.

Materiał: Wydawnictwo UŁ
Tekst i redakcja: Biuro Prasowe UŁ
Zdjęcia: Paweł Śpiechowicz (Biuro Rektora) i Kacper Szczepaniak (Biuro Prasowe UŁ)