KIERUNEK: STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Opis studiów

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE, wchodzące w zakres nauk o polityce, są gałęzią wiedzy, która ukształtowała się stosunkowo niedawno. Stanowi ona rozwinięcie tradycyjnych dyscyplin naukowych, które uwzględniały zjawiska zachodzące w relacjach międzynarodowych, takich jak prawo, historia, geografia, ekonomia czy politologia. Z uwagi na intensywność i zakres powiązań międzynarodowych zauważono konieczność całościowego podejścia do analizowania procesów międzynarodowych. W warunkach polskich badania nad stosunkami międzynarodowymi rozwijały się początkowo w obrębie studiów politologicznych. Dynamiczny rozwój dziedziny badań i odpowiadającego im obszaru kształcenia nastąpił na początku lat 90. XX wieku. W tym czasie rozpoczęło się również kształcenie na kierunku STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE na Uniwersytecie Łódzkim.

STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE były początkowo nauczane w ramach Instytutu Studiów Międzynarodowych, a po jego przekształceniu, na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych. Kierunek studiów STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE należy do obszarów kształcenia w zakresie nauk społecznych. Istotą stosunków międzynarodowych, jest analizowanie relacji jakie zachodzą pomiędzy uczestnikami środowiska międzynarodowego w celu zrozumienia zachodzących w nim relacji oraz prognozowania kierunku ich rozwoju.

Kształcenie na kierunku STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE oferuje zdobycie wiedzy i umiejętności, które umożliwiają kontynuowanie studiowania na wyższych poziomach kształcenia (studia III stopnia) oraz pozwalają na podjęcie atrakcyjnej pracy w różnych sektorach. Przyjęty model kształcenia interdyscyplinarnego pozwala na podjęcie pasjonującej i otwartej na nowe możliwości ścieżki kariery.

Specjalności

Wybór specjalności następuje po pierwszym semestrze. Na każdej specjalności wyeksponowany jest moduł językowy, związany z wykształceniem umiejętności posługiwania się specjalistycznym, językiem obcym: angielskim, arabskim, chińskim, hiszpańskim, japońskim, niemieckim. Proponowane są  trzy specjalności:

Interamerykańska

Specjalność przybliża pejzaż społeczny i kulturowy obu Ameryk, charakteryzuje najistotniejsze wyznaczniki tożsamości ich mieszkańców oraz najważniejsze procesy i przeobrażenia polityczne zachodzące współcześnie w państwach regionu. Koncentruje się na zobrazowaniu stojących przed nimi aktualnych wyzwań, uwzględniając zarazem najistotniejsze doświadczenia dziejowe państw obu kontynentów. Jej celem jest analiza komparatywna w ujęciu diachronicznym i synchronicznym. Głównym zamierzeniem jest porównanie procesów i mechanizmów politycznych oraz społeczno-kulturowych krajów Ameryki Północnej i Łacińskiej.; zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice trajektorii doświadczeń minionych oraz współczesnego rozwoju. Oferowane zajęcia prezentują perspektywy postrzegania tych zjawisk przez społeczeństwa północno- i latynoamerykańskie, co pozwala zrozumieć odmienności oraz otwartość lub zamknięcie na dialog międzykulturowy. Ich celem jest również wyjaśnienie uwarunkowań współczesnych relacji między państwami obu kontynentów (politycznych i gospodarczych) i wzajemne postrzeganie się przez społeczeństwa. Treści przekazywane na zajęciach będą miały charakter interdyscyplinarny, zaczerpnięty z nauk o polityce, stosunkach międzynarodowych, antropologii, socjologii, kulturoznawstwa i medioznawstwa.

Podstawowe przedmioty:

  • ewolucja państwowości w Amerykach
  • tożsamości amerykańskie
  • państwa amerykańskie w stosunkach międzynarodowych
  • amerykańskie krajobrazy medialne
  • kino Ameryk: wybrane problemy
  • interamerykańskie konflikty i oblicza przemocy

Orientalna

Specjalność Orientalna jest adresowana do osób, które interesują się i chcą zdobyć pogłębioną wiedzę dotyczącą dwóch regionów: Azji Wschodniej oraz Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Specjalność przygotowuje do analizowania problemów społecznych, gospodarczych i politycznych w podziale na dwa wymienione obszary wskazuje na czynniki warunkujące i realizujące politykę międzynarodową w tych regionach, opisuje relacje między mocarstwami regionalnymi i ich interesy globalne. Poddane są pogłębionej refleksji uwarunkowania kulturowe, religijne oraz tradycje związane z funkcjonowaniem społeczeństw azjatyckich. Integralną częścią programu są nabyte umiejętności językowe, które traktowane są jako narzędzie badawcze problematyki orientalnej (analiza dokumentów i literatury) jak również w kontekście sprawnego komunikowania się w językach: arabskim, chińskim i japońskim. Absolwent specjalności Orientalnej na kierunku stosunki międzynarodowe posiada wiedzę specjalistyczną o rozmaitych aspektach polityki wewnętrznej i międzynarodowej państw Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki oraz regionu Azji Wschodniej. Ugruntowana wiedza dotycząca tych obszarów obejmuje również zagadnienia wielokulturowości, tradycyjnych postaw funkcjonowania narodów i grup etnicznych w tej części świata oraz religii.

Podstawowe przedmioty:

  • kultura i tradycje Wschodu
  • historia Azji i Australii – wybrane elementy
  • Azja w polityce UE i Polski
  • rozwój gospodarczy państw Azji
  • stosunki międzynarodowe w Azji
  • kobiety w tradycji i prawie wybranych państw Azji

Regiony Europy

To specjalność interdyscyplinarna, oferująca wszechstronną wiedzę na temat politycznych, kulturowych i gospodarczych perspektyw i wyzwań, stojących przed współczesną Europą. Nasz kontynent jest obecnie miejscem ścierania się różnych wizji świata i sprzecznych nierzadko interesów politycznych, obszarem koegzystencji licznych narodów, religii i kultur, a także swoistym mitem – Ziemią Obiecaną dla wielu przybyszy z innych cywilizacji i kontynentów. Członkostwo Polski w Unii Europejskiej sprawia, iż szanse i zagrożenia integrującej się Europy stają się przedmiotem refleksji i wyzwaniami stojącymi przed każdym z nas. Studia na specjalności Regiony Europy dają szerokie kompendium wiedzy z zakresu stosunków międzynarodowych, politologii, ekonomii, studiów kulturowych i socjologii, a także znajomość społeczno-politycznych i mentalnych uwarunkowań integracji-dezintegracji europejskiej. Zajęcia dotyczą funkcjonowania Unii Europejskiej, polityk wspólnotowych, zasad pozyskiwania funduszy europejskich oraz relacji UE ze światem zewnętrznym. Studenci poznają także historię i kulturę poszczególnych regionów Europy, w tym zagadnienia związane z migracją i europejskim dziedzictwem kolonialnym.

Podstawowe zajęcia:

  • dziedzictwo kulturowe Europy
  • Europa – Chiny – USA: dialog i współzawodnictwo
  • modele integracji w Europie
  • Brexit i co dalej Europo?
  • europejskie oblicza postkolonializmu życiu społecznym, kulturze i sztuce
  • imigranci a społeczeństwo – asymilacja, integracja, różnice kulturowe

Główne przedmioty

  • Teoria stosunków międzynarodowych
  • Bezpieczeństwo międzynarodowe
  • Prognozowanie i symulacje międzynarodowe
  • Międzynarodowa ochrona środowiska
  • Międzynarodowa polityka społeczna

Sylwetka absolwenta

Po ukończeniu studiów absolwent może znaleźć pracę w:

  • instytucjach samorządowych (Urzędy Miast oraz Urzędy Marszałkowskie);
  • instytucjach rządowych (ministerstwa, przedstawicielstwa dyplomatyczne) i pozarządowych;
  • instytucjach międzynarodowych o charakterze rządowym, pozarządowym i prywatnym;
  • mediach;
  • państwowych, prywatnych i międzynarodowych podmiotach gospodarczych.

Absolwent studiów drugiego stopnia jest przygotowany do kontynuowania studiów na poziomie doktoranckim (studia III stopnia), na kierunkach, których wymagania wstępne przewidują uzyskanie kompetencji zdobytych na II stopniu kierunku STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE. Student, który ukończył studia drugiego stopnia posiada umiejętności umożliwiające kontynuację studiów na wyższym poziomie w uczelniach zagranicznych we wszystkich krajach europejskich i pozaeuropejskich, które przewidują trzystopniowy system kształcenia uniwersyteckiego. Absolwent studiów II stopnia może kontynuować kształcenie na studiach podyplomowych oraz kursach dokształcających UŁ i innych uczelni.

Zasady przyjęć

Dla absolwentów studiów licencjackich/inżynierskich/magisterskich wszystkich kierunków/specjalności.

Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów. W przypadku zbyt dużej liczby zgłoszeń konkurs dyplomów.

Co dalej?

Kontakt dla kandydata

E-mail: rekrutacja_wsmip@uni.lodz.pl
Telefon: (42) 635 43 76

Dane wydziału i lokalizacja

Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych

Składowa 43 90-127 Łódź