Nauka inspiruje - dr Justyna Anders-Morawska

W swoich badaniach zajmuje się audiosferą miasta jako przedmiotem zainteresowania różnorodnych polityk miejskich. W magazynie „Glissando” pisze o zagadnieniach związanych z ekologią dźwięku i projektowaniem dźwiękowym miast i przestrzeni publicznych. Poszukuje sposobu, dzięki któremu pejzaż dźwiękowy miasta przestanie być traktowany przez pryzmat zarządzania hałasem, a stanie się przedmiotem projektowania wrażliwego na tożsamość i estetykę przestrzeni.

Dr Justyna Anders-Morawska na tle grafiki przypominającej falę dźwiękową

Dr Justyna Anders-Morawska – jest adiunktem na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Bada oddziaływanie polityki i zarządzania publicznego na pejzaż dźwiękowy miast. Traktuje dźwięk jako przejaw stanu zdrowia miasta rozumianego jako miejsce do życia, wspólnota mieszkańców, arena działań ekonomicznych, jako scena aktywności kulturalnej i źródło inspiracji artystycznej.

Co zainspirowało Panią do zostania naukowczynią?

Jestem z natury ciekawa świata, mam chłonny umysł, dobrze wytrenowaną pamięć i rodzaj uporu, który zmusza mnie do poszukiwania, weryfikowania i systematyzowania informacji. Chcę dociekać prawdy. Przemawia do mnie piękno oryginalnej myśli naukowej, która na dany moment najlepiej, na ile to możliwe objaśnia nam świat.

Jaki wpływ na otaczającą rzeczywistość wywiera Pani praca?

Zajmuję się pejzażem dźwiękowym miast – tym jak brzmią miejsca hałaśliwe, gwarne, tętniące życiem, ale także oazy spokoju. Mam nadzieję, że moje obecne badania dowartościują znaczenie dźwięku w projektowaniu przestrzeni publicznej oraz zaoferują model idealny, w stosunku do którego będzie można porównać obecne praktyki kształtowania audiosfery lub zdiagnozować zaniechania w tym obszarze.

Jak Pani rozumie pojęcie: zawód naukowca?

Osoba zajmująca się nauką powinna być kojarzona z tym, co stanowi motto UŁ, zresztą bardzo mi bliskie – prawdą i wolnością. Człowiek taki powinien być pokorny wobec ogromu niewiadomych, z którymi mierzy się próbując dojść prawdy, cenić i bronić wolności prowadzenia badań i dyskusji naukowej w zgodzie z metodologiami właściwymi dla specyfiki badań.

Więcej o pracy dr Justyny Anders Morawskiej

Czy w miastach jest za głośno? Słuchacze o hałasie wokół nich

Naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego zbadają pejzaż dźwiękowy Łodzi

Naukowcy z UŁ zajmują się pejzażem dźwiękowym miasta

SCOPUS

ACADEMIA

Materiał źródłowy: dr Justyna Anders Morawska (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych)
Redakcja: Michał Gruda (Centrum Komunikacji i PR)

Misją Uniwersytetu Łódzkiego jest rzetelne prowadzenie badań naukowych oraz aktywne głoszenie prawdy z nich płynącej, tak by mądrze kształcić kolejne pokolenia, być użytecznym dla społeczeństwa oraz odważnie odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Doskonałość naukowa jest dla nas zawsze najlepszym kompasem. Nasze wartości to: odwaga, ciekawość, zaangażowanie, współpraca i szacunek.