Konferencja CAiPS: jak wojna rosyjsko-ukraińska wpłynie na globalną sytuację geostrategiczną

Miejsce konferencji: Składowa 43, 90-127 Łódź
Czas: 13 kwietnia 2023 (czwartek) 11:00 - 17:15

Centrum Analiz i Prognoz Strategicznych (CAiPS) przy Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, pod kierownictwem dra hab. Ryszarda Machnikowskiego, prof. UŁ, dziekana Wydziału, ma zaszczyt zaprosić na Inauguracyjną Konferencję Panelową pt. „Wpływ wojny rosyjsko-ukraińskiej na globalną sytuację geostrategiczną – czy konflikt regionalny zmieni po-zimnowojenny paradygmat stosunków między mocarstwami? Szanse i zagrożenia – identyfikacja, diagnoza, zalecenia.”

Uwzględniając złożoność problematyki wciąż trwającego konfliktu oraz jego szerokie implikacje dla stabilności europejskiego ładu bezpieczeństwa oraz sytuacji globalnej, ambicją organizatorów Konferencji jest stworzenie interdyscyplinarnego forum wymiany wiedzy, dzięki czemu możliwa będzie wielowymiarowa analiza zagadnienia. Omawiana tematyka zogniskowana zostanie wokół trzech bloków tematycznych, którym poświęcone zostaną osobne panele dyskusyjne.

Konferencja odbędzie się w Sali Rady Wydziału SMiP UŁ, 1 piętro, ul. Składowa 43 w dniu 13 kwietnia 2023 r. od godz. 11.00.

Paneliści i program konferencji:

11.00–11.15 – przywitanie gości, wystąpienie kierownika CAiPS WSMiP UŁ, dr. hab. Ryszarda Machnikowskiego, prof. UŁ, pt. „Spuścizna Kasandry”;

11.15–13.00 Panel I – „Czy konflikt lokalny zmieni po-zimnowojenny paradygmat stosunków między mocarstwami? Przyszłość jedności europejskiej w kontekście różnic w celach strategicznych państw członkowskich” (w języku angielskim) - P. Grochmalski, T. Hellenberg, X. Raufer, A. Anders, moderator: R. Machnikowski;

13.00–13.15 przerwa kawowa

13.15–15.00 Panel II – „Wykorzystanie organizacji paramilitarnych w kreowaniu polityki międzynarodowej. Sytuacja humanitarna i kwestia praw człowieka na Ukrainie” (w języku angielskim) - D. Kolesnyk, R. Trad, A. Bieńczyk – Misala, moderator: R. Czulda;

15 – 15.45 przerwa obiadowa

15.45 - 17.15 Panel III – „Rosyjska dezinformacja i działania propagandowe” ("Russian disinformation and propaganda activities", w języku polskim) - K. Chawryło, M. Marek, M. Sijer, moderator: A. Kozłowski;

Szczegóły konferencji

Miejsce konferencji: Składowa 43, 90-127 Łódź