Spotkanie składać się będzie z dwóch części:
Wokół pisania, promocji twórczości, współpracy z wydawnictwami, mediami
Poznamy nie tylko tajniki pisarstwa dr Violetty Wiernickiej, ale także dowiemy się czy i jak można nauczyć się pisać. Usłyszymy o tym, jak rodzą się tematy, jak długo trwa proces twórczy, czym różni się pisanie artykułów od pisania książek. Dowiemy się o współpracy z wydawnictwami i mediami, a także o tym jak autorka przyjmuje krytykę. Przekonamy się dlaczego właśnie BUŁa jest miejscem, w którym powstały prawie wszystkie książki autorki i skąd jej zainteresowanie popularyzacją prawosławia. Być może poznamy także lekturowe wybory Violetty Wiernickiej.
Wokół książki „Polacy w Ukrainie”
Dowiemy się, jaką pozycję zajmowali Polacy na terenie dzisiejszej Ukrainy w czasach carskich, o doświadczeniach Polaków żyjących w zaborze rosyjskim, o roli szlachty polskiej w lokalnym życiu społecznym i kulturalnym, o jej życiu codziennym, ale także o tym jak dzisiejsza wojna na Ukrainie zmienia nasze spojrzenie na historię Polaków na tych ziemiach.
Dr Violetta Wiernicka
Dr nauk humanistycznych, badaczka, pisarka, dziennikarka. Autorka 10 książek, m. in. „Polacy w Ukrainie. Czasy carskie”, „Sekrety rosyjskich carów”, „Prawosławni w Łodzi”, „Polacy, którzy zadziwili Rosję”. Za książkę „Prawosławna diecezja łódzko-poznańska” nominowana była do nagrody AKADEMIA 2023, a za „Prawosławni w Łodzi” - do „Złotego Ekslibrisu”. Jej teksty były i są nadal publikowane, m. in. w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”. Zainteresowania naukowe dr Violetty Wiernickiej to dzieje mniejszości prawosławnej w Polsce, szczególnie w okresie do wybuchu I wojny światowej, a także dzieje Rosjan w Polsce. Jest popularyzatorką wiedzy o prawosławiu. Recenzentka NCN.
Dr Barbara Jundo-Kaliszewska
Historyczka, politolożka i popularyzatorka nauki. Adiunkt w Katedrze Teorii Prawa i Myśli Politycznej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezes polsko-litewskiego Forum Współpracy i Dialogu Jerzego Giedroycia. Jej zainteresowania badawcze obejmują stosunki polsko-litewskie w XX i XXI w., politykę historyczną w Europie Środkowej i Wschodniej, przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji oraz straty wojenne Wileńszczyzny. Autorka i prowadząca programów: „Rozmowy w Mackiewiczówce” i „Bałtycka Europa” w TVP Wilno oraz cykl „Gen Niepodległości” w Polska Press. Członkini redakcji „Obserwator Międzynarodowy” i autorka podcastów na portalu „Trendy w Polityce” oraz „Na Rubieży”. Członkini Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Stowarzyszenia FemGlobal. Kobiety w Polityce Międzynarodowej. Autorka książki „Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie” (Łódź 2019).
Spotkanie będzie nie tylko o książkach, ale o odwadze mówienia własnym głosem, pasji badawczej i sztuce przekładania historii na język zrozumiały dla wszystkich.
Przyjdź, posłuchaj, zainspiruj się i… może też zaczniesz pisać?
Zapraszamy do strefy coworkingowej na parterze Biblioteki UŁ. Wstęp wolny!