Inicjatywa Trójmorza w Wilnie. Dr Barbara Jundo-Kaliszewska z UŁ współorganizatorką konferencji naukowej

Jutro (11 kwietnia br.) w Wilnie rozpoczyna szczyt Inicjatywy Trójmorza (3SI). Po raz pierwszy w agendę wydarzeń około-szczytowych wpisana została konferencja naukowa. Jej współorganizatorką jest dr Barbara Jundo-Kaliszewska z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Inicjatywa Trójmorza (3SI) jest projektem zainicjowanym w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji, grupującym 13 krajów Europy Środkowej. Jej strategicznym celem jest nie tylko zachowanie oraz wzmocnienie jedności Unii Europejskiej i przestrzeni euroatlantyckiej, ale też niwelowanie historycznie uwarunkowanych luk gospodarczych czy wzmacnianie bezpieczeństwa w regionie poprzez zacieśnienie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i ekonomicznej państw Europy Środkowej.  

To także platforma współpracy prezydentów państw położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Tegoroczne spotkanie głów państw odbędzie się 11 kwietnia 2024 roku w Wilnie. Po raz pierwszy w agendę wydarzeń około-szczytowych wpisana została konferencja naukowa. Jej współorganizatorem jest Uniwersytet Łódzki. 

Na początku 2024 roku grupa uczonych z Litewskiej Akademii Nauk, Projektu Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza (CB3SI) przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (ISP PAN) oraz Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego (WSMIP UŁ) zwróciła się do prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasa Nausėdy z propozycją zainicjowania debaty naukowej z udziałem ekspertów z państw Inicjatywy Trójmorza (3SI).  

Wskazano, że do tej pory wydarzenie to wykluczało pełnowymiarową partycypację przedstawicieli świata nauki i powodowało, że uczeni byli przydzielani do kategorii „biznesowej” w ramach szczytu. Dodatkowo podkreślono rolę dyplomacji naukowej jako elementów komunikacji strategicznej między państwami w czasie wojny i pokoju. Dzięki połączonym wysiłkom litewskich i polskich uczonych, przedstawiciele świata akademickiego będą mieli okazję spotkać się po raz pierwszy na Międzynarodowej Konferencji “The Three Seas Initiative: One Concept, Different Approaches?”, która odbędzie się 10 kwietnia br. w Litewskiej Akademii Nauk (Lietuvos Mokslo Akademija). 

Celem konferencji jest prezentacja wyników badań zespołu ekspertów z krajów Inicjatywy Trójmorza (3SI). Konferencja ma na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej współpracy regionalnej i omówienie aktualnego stanu badań w tej dziedzinie przez pryzmat różnych dyscyplin akademickich i perspektyw krajowych.  

Główne pytania badawcze, na które panelisci spróbują odpowiedzieć, koncentrują się wokół obecnego stanu wiedzy na temat Inicjatywy Trójmorza (3SI) i przyczyn bardzo zróżnicowanego poziomu zainteresowania tą formą współpracy regionalnej: Jakie są główne źródła wiedzy o Inicjatywie Trójmorza (3SI)? Jaki jest stan wiedzy o Inicjatywie Trójmorza (3SI)? Jakie są metody zdobywania wiedzy o Inicjatywie Trójmorza (3SI) w poszczególnych państwach? 

dr Jundo-Kaliszewska

Dr Barbara Jundo-Kaliszewska z WSMiP UŁ

W imieniu WSMIP UŁ, organizacji konferencji podjęła się ekspertka ds. Litwy dr Barbara Jundo-Kaliszewska. W listopadzie ub. roku badaczka brała udział w Wizycie Studyjnej w Wilnie organizowanej przez Projekt Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza (CB3SI) na czele z prof. Agnieszką Orzelską-Stączek i dr Aleksandrą Kuczyńską-Zonik. W ramach wydarzenia, odbyły się spotkania z uczonymi i politykami w Wilnie, w tym Pałacu Prezydenckim, Sejmie RL czy Ministerstwie Spraw Zagranicznych.  

Obok działań stricte organizacyjnych, uczonej z UŁ udało się pozyskać środki z funduszy Projektu Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza (CB3SI) na wyjazd grupy studentów z WSMIP UŁ na szczyt w Wilnie oraz udział w konferencji. Jak mówi dr Jundo-Kaliszewska, celem wizyty studyjnej studentów WSMiP UŁ w Wilnie będzie promocja wiedzy w środowiskach studenckich na temat Incjatywy Trójmorza (3SI), rozwój badań naukowych dotyczących współpracy regionalnej państw należących do formatu, umiędzynarodowienie polskich inicjatyw naukowo-badawczych oraz nawiązanie nowych i rozwijanie obecnych kontaktów między studentami z Wilna i Łodzi. 

W agendzie oficjalnych wydarzeń około-szczytowych znalazły się panele poświęcone m.in. zagadnieniom cyberbezpieczeństwa, transportu, odbudowie Ukrainy czy Białoruskie Forum Biznesowe. Zdaniem organizatorów, pierwsza międzynarodowa konferencja naukowa odbywająca się w ramach szczytu Inicjatywy Trójmorza (3SI) pt. “The Three Seas Initiative: One Concept, Different Approaches“ ma szansę wnieść znaczący i merytoryczny wkład w rozwój współpracy regionalnej, a także przyczynić się do umiędzynarodowienia polsko-litewskich inicjatyw naukowo-badawczych i zwiększenia rozpoznawalności ich osiągnięć.  

Organizatorzy konferencji: Litewska Akademia Nauk, Projekt Centrum Badawcze Inicjatywy Trójmorza przy Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. 

Portal Obserwator Miedzynarodowy o Szczycie Trójmorza i konferencji naukowej 

TVP Wilno. Rozmowa z dr Barbarą Jundo-Kaliszewską podczas 9. Szczytu Inicjatywy Trójmorza

Materiał: dr Barbara Jundo-Kaliszewska (WSMiP UŁ) 
Redakcja: Centrum Komunikacji i PR UŁ