Osiedle akademickie Uniwersytetu Łódzkiego jest znane w Łodzi jako Lumumbowo. Nazwa wynika z adresu, ponieważ domy studenckie zlokalizowano przy ul. Lumumby, w urokliwej i zielonej części Łodzi. Lumumbowo znajduje się przy pętli tramwajowej (po łódzku - “krańcówce”), z której łatwo dostać się do głównych budynków UŁ w mieście. Niektóre Wydziały położone są w bezpośrednim sąsiedztwie akademików.  

Brzmi ciekawie? Sprawdź, kto może ubiegać się o zameldowanie w akademiku i inne najważniejsze informacje, które powinien znać każdy przyszły i obecny mieszkaniec Domu Studenckiego na Lumumbowie.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA

O miejsce w akademiku mogą ubiegać się studenci studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Pierwszeństwo w ubieganiu się o miejsce w akademiku mają osoby ze studiów stacjonarnych, którym odległość od miejsca zamieszkania utrudniała codzienne dojazdy na uczelnię. 

Szczegółowe informacje dotyczące ubiegania się o miejsce w akademiku znajdują się tutaj

 

Studenci zagraniczni / SJPdC: jeśli jesteś studentem z wymiany lub jesteś kandydatem na pełne studia lub do Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, wniosek o akademik składasz podczas rejestracji/rekrutacji. Natomiast studenci, którzy kontynuują studia w UŁ w kolejnym roku akademickim i chcieliby kontynuować zakwaterowanie, muszą złożyć wniosek przez USOSweb.



Zwróć jednak uwagę, że w związku z pandemią Covid-19 UŁ stosuje wyjątkowe środki ostrożności. Dlatego przez cały okres trwania epidemii w domach studenckich UŁ obowiązuje szczególny reżim sanitarny, który musisz ściśle przestrzegać, mimo tego, że w Polsce niektóre ograniczenia zostały już zniesione. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno studentów, jak i pracowników akademika. 

 

 

Ceny łóżek/pokojów w akademikach UŁ są niższe niż ceny rynkowe wynajmu mieszkań. To kolejny argument, który przekonuje studentów do Lumumbowa. Miesięczny koszt wynajmu waha się od 380 do 860 zł i zależy od konkretnego akademika, a także od tego, z iloma osobami dzielisz pokój.  

Szczegółowe informacje dotyczące opłat za miejsce w akademiku znajdziesz w komunikacie Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia UŁ z dnia 07.07.2022 r. w sprawie: zmian zasad zamieszkiwania w Domach Studenckich UŁ w roku akademickim 2022/2023  (PRZEJDŹ DO BAZY DOKUMENTÓW).

W akademiku możesz mieszkać od 1 października do ostatniego dnia sesji letniej.  

Jeżeli chcesz zostać w akademiku na wakacje (1.07-20.09), musisz do 15 czerwca złożyć o to podanie. Pamiętaj, że pierwszeństwo w ubieganiu się o miejsca w czasie wakacji mają studenci, którzy mieszkali w akademiku w czasie roku akademickiego. Studenci z obywatelstwem polskim i słuchacze SJPdC składają wniosek o przydzielenie miejsca w DS na okres wakacji za pośrednictwem systemu informatycznego Usosweb.

Tak, ale musisz najpierw skierować się do kierownika danego Domu Studenckiego i złożyć oświadczenie o chęci wspólnego zamieszkania. Jeżeli Wasz pokój mielibyście dzielić z innymi lokatorami, musicie uzyskać od nich pisemne zgody. 

Tak. Po zaopiniowaniu wniosku (złożonego w Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów Sprawy Bytowe) może na to wydać zgodę Rektor. Z dzieckiem w akademiku może zamieszkać student samotnie wychowujący dziecko lub małżeństwo z dzieckiem. W obu przypadkach potrzebne będzie ksero odpisu skróconego aktu urodzenia.  Wniosek o możliwość zamieszkania w akademiku z dzieckiem znajdziesz w PRZEJDŹ DO BAZY DOKUMENTÓW).

Tak. Rektor może wydać zgodę na zamieszkanie w pokoju jednoosobowym studentom posiadającym ważne orzeczenie o niepełnosprawności, posiadającym ważne zaświadczenie od lekarza specjalisty, które potwierdza długotrwałe leczenie, chorobę przewlekłą i konieczność zamieszkania w określonych warunkach. Zgoda bywa też wydawana w innych wyjątkowych okolicznościach. Wniosek o pokój jednoosobowy złóż w Centrum Obsługi Studentów i Doktorantów Sprawy Bytowe.Wniosek o pokój jednoosobowy znajdziesz (PRZEJDŹ DO BAZY DOKUMENTÓW

Od momentu zamieszkania w akademiku obowiązuje Cię kilka podstawowych zasad, które znajdziesz w Regulaminie przydzielania i korzystania z miejsc w DS. UŁ, dostępnym w BIP 
Zwróć jednak uwagę, że w związku z pandemią Covid-19 UŁ stosuje wyjątkowe środki ostrożności. Dlatego przez cały okres trwania epidemii w domach studenckich UŁ obowiązuje szczególny reżim sanitarny, który musisz ściśle przestrzegać, mimo tego, że w Polsce niektóre ograniczenia zostały już zniesione. Naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno studentów, jak i pracowników akademika. Szczegółowe zasady są określone w Komunikacie Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia UŁ w sprawie zasad funkcjonowania domów studenckich Uniwersytetu Łódzkiego w roku akademickim 2021/2022 (PRZEJDŹ DO BAZY DOKUMENTÓW).

 

Tak. Jeśli jesteś studentem z wymiany lub jesteś kandydatem na pełne studia lub do Studium Języka Polskiego dla Cudzoziemców, wniosek o akademik składasz podczas rejestracji/rekrutacji. Natomiast studenci, którzy kontynuują studia w UŁ w kolejnym roku akademickim i chcieliby kontynuować zakwaterowanie, muszą złożyć wniosek przez USOSweb.

Uniwersytet Łódzki umożliwia aplikowanie o zakwaterowanie w jednym z akademików UŁ (koszt: ok. 380 - 860 PLN miesięcznie). Studenci zagraniczni, oprócz opłaty za miejsce, muszą wpłacić jednorazową kaucję: to wysokość 2 opłat miesięcznych za zakwaterowanie wg cennika w danym akademiku.

W każdym pokoju zapewniony jest darmowy internet. Studenci mieszkają w pokojach dwuosobowych z dostępem do łazienki i wspólnej kuchni oraz w pokojach trzyosobowych.

 

Jestem studentem z wymiany

Jeśli planujesz przyjazd do UŁ na wymianę, o akademik możesz aplikować podczas rejestracji. Zasada przyznawania miejsc jest następująca: kto szybciej skończy poprawnie rejestrację, będzie wyżej na liście do akademików. Nie możemy niestety zagwarantować, że każdy student otrzyma miejsce.

Jestem studentem na pełnych studiach

Studenci, którzy kontynuują studia w UŁ w kolejnym roku akademickim i chcieliby kontynuować zakwaterowanie, muszą złożyć wniosek przez USOWweb. Aplikowanie o akademik na okres wakacji jest administrowane przez Centrum Obsługi Spraw Społecznych i Socjalnych Studentów i Doktorantów. W obu przypadkach terminy i dokładne zasady aplikowania ogłaszamy na stronach UŁ oraz przesyłamy przez email bezpośrednio do studentów.

Jestem kandydatem na pełne studia

Kandydaci, którzy chcą aplikować o miejsce w akademiku, składają wniosek podczas rekrutacji. Nie możemy niestety zagwarantować, że każdy student otrzyma miejsce.

KONTAKT

GODZINY OTWARCIA:

PONIEDZIAŁEK: 12:00-15:00

WTOREK: 10:00-13:00

CZWARTEK: 10:00-13:00

PIATEK:8:30-11:30

SKŁAD OSOBOWY:

Beata Łysoniewska

T: 42 66 55 430
E: beata.lysoniewska@uni.lodz.pl
Zakres: Koordynacja prac Uczelnianej Komisji ds. przyznawania miejsc w domach studenckich w zakresie przyznawania rezerwacji miejsc oraz przyznań miejsc w okresie 30.06-30.09 danego roku kalendarzowego. Koordynacja prac Uczelnianej Komisji ds. przyznawania miejsc w domach studenckich w skali UŁ w okresie 01.10-30.06 danego roku kalendarzowego oraz zamian w okresie pełnego roku kalendarzowego.

 

Anna Marciniak

T.: 42 66 55 338
E: anna.marciniak@uni.lodz.pl

Zakres:  Pokoje gościnne w domach studenta UŁ