Studentki z UŁ na szkole letniej w Zagrzebiu

Trzy studentki z naszej uczelni otrzymały stypendia na udział w szkole letniej „Law, Society, and Crises of Democracy in the 21st Century” organizowanej w dn. 23 czerwca – 4 lipca przez Uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja). Stypendystki wzięły udział w zajęciach poruszających istotne tematy, takie jak: prawa mniejszości narodowych, sytuacja kobiet oraz osób LGBT+ w demokracjach. Podczas spotkań analizowały również rolę Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Gratulujemy beneficjentkom udziału w przedsięwzięciu realizowanym w ramach sojuszu UNIC!

Liwia Kowalska (WSMiP UŁ), Yuliia Tatianina (Ek-Soc UŁ) i Dziyana Marchuk (Ek-Soc UŁ) miały okazję wysłuchać wykładów zarówno profesorów Wydziału Prawa Uniwersytetu w Zagrzebiu, jak i wykładowców z zagranicy – między innymi dra Koena Slootmaeckersa z Wielkiej Brytanii oraz prof. Džanety Karabegović z Austrii.

uczestnicy szkoły letniej

Summer School w Zagrzebiu było niesamowitym doświadczeniem. Prowadziliśmy pogłębione dyskusje na temat tego, w jaki sposób prawo może chronić demokrację, czy sądy rzeczywiście stoją na jej straży oraz jak skutecznie bronić demokracji na poziomie lokalnym. Program szkoły letniej nie ograniczał się wyłącznie do wykładów teoretycznych. Mieliśmy okazję spotkać się z przedstawicielami Center for Peace Studies oraz zespołem pracującym nad Faktografem. Odwiedziliśmy także Centrum Dialogu Kulturowego, gdzie dowiedzieliśmy się, w jaki sposób instytucja ta pomaga imigrantom odnaleźć się i zaaklimatyzować w nowej, często bardzo odmiennej rzeczywistości

relacjonują uczestniczki.

uczestnicy szkoły letniej

Nie zabrakło również czasu na integrację i poznanie nowych, inspirujących ludzi z różnych zakątków świata – m.in. z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Indii, Rosji, Wietnamu i oczywiście z Chorwacji. Mieliśmy także okazję doświadczyć chorwackiej kultury, uczestnicząc w lokalnych festiwalach i wydarzeniach. Uniwersytet w Zagrzebiu przyjął nas z ogromną gościnnością i wsparciem na każdym etapie pobytu

dodają studentki.

uczestnicy szkoły letniej

Czuliśmy się tam jak część ich społeczności akademickiej. Profesor Dario Čepo, który był organizatorem szkoły letniej, okazał się nie tylko wspaniałym wykładowcą, lecz także niezwykle życzliwym człowiekiem i prawdziwym wsparciem. Wiele się od niego nauczyłyśmy – nie tylko na płaszczyźnie akademickiej, ale również o codziennym życiu, realiach i historii Chorwacji.

podsumowują stypendystki.

Udział studentek w szkole letniej został finansowany w ramach projektu We are UNIC! z programu NAWA.

belka z logotypami

„Projekt „We are UNIC!” jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu pn. Wsparcie sojuszy Uniwersytetów Europejskich, projekt NAWA o numerze FERS.01.05-IP.08-0219/23, kwota dofinansowania projektu ze środków UE: 62 705 297,60 PLN”