XVII Dni Japońskie na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ

Miejsce wydarzenia: POW 3/5, 90-255 Łódź
Czas: 20 kwietnia 2024 (sobota) - 21 kwietnia 2024 (niedziela) All day

Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny UŁ oraz Stowarzyszenie Klub Yakumo-goto zapraszają na kolejną edycję Dni Japońskich, które odbędą się w dniach 20-21 kwietnia 2024 r. Na odwiedzających imprezę czekają wykłady, pokazy, warsztaty, a także wystawy i stoiska handlowe z produktami japońskimi. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

XVII Dni Japońskie

XVII Dni Japońskie odbędą się tradycyjnie na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ (Budynek T, ul. Rewolucji 1905 nr 39). Ich głównym punktem będzie STREFA WIEDZY, w której pod hasłem „Poznaj Japonię” odbędą się prelekcje przybliżające japońską kulturę, politykę i życie codzienne. Wśród tematów wystąpień znajdą się między innymi: międzynarodowe projekty artystyczne (Dziady polsko-ajnuskie), meibutsu, czyli słynne rzeczy w kulturze Japonii, japoński film historyczny jidaigeki, życie i twórczość Yayoi Kusamy, a także netsuke - małe arcydzieła japońskiej sztuki zdobniczej.

Współczesną Japonię przybliżą wykłady o polityce bezpieczeństwa Japonii, współpracy polsko-japońskiej w dziedzinie ekohydrologii, a także relacja stypendystki programu wymiany studentów i naukowców JOSAI. Imprezę uświetnią pokazy tańca butoh, sztuki walki kashimashinryu kenjutsu, malowania na jedwabiu, warsztaty japońskiego masażu twarzy ryżem i zieloną herbatą oraz warsztaty rodzinne chigiri-e, czyli tradycyjnych, japońskich wydzieranek. Wszystkie wykłady będą prowadzone przez badaczy z ośrodków japonistycznych w kraju i znawców wybranych aspektów życia, historii oraz kultury Kraju Kwitnącej Wiśni.

To dwudniowe spotkanie będzie niepowtarzalną okazją do rozmów, dyskusji oraz wymiany doświadczeń, jak również do bezpośredniego kontaktu z kulturą i sztuką japońską. Na czterech wystawach towarzyszących imprezie (STREAFA WYSTAW „Zobacz Japonię” – Centrum Rozwoju Wydziału) zostaną zaprezentowane unikatowe eksponaty: lalki japońskie, drzewka bonsai, tradycyjne japońskie wycinanki kiri-e, reprezentacyjne zbroje samurajskie oraz fotografia artystyczna. W czasie Dni Japońskich będzie można spróbować specjałów japońskiej kuchni w STREFIE GASTRONOMICZNEJ („Zasmakuj w Japonii” - poziom +1/nad Aulą T1) oraz odwiedzić stoiska w STREFIE HANDLOWEJ („Zabierz Japonię do domu” - hol prowadzący do Auli T1). Ceramika, książki, kimona, japońskie gadżety, słodycze i inne, wyjątkowe produkty będą czekały na odwiedzających przez cały czas trwania imprezy – od godziny 10.30 do 18.00 (ostatni wykład).

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy! Szczegółowe informacje

Patronat honorowy nad XVI Dniami Japońskimi objęli: Ambasada Japonii w Polsce, Prezydent Miasta Łodzi – Hanna Zdanowska oraz Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Sponsorzy: Fujitsu, OPUS – UMŁ, DAIKIN, Mała Japonia - Ogród Japoński SIRUWIA

Patroni medialni: Japonia.info, Fundacja HEIWA, Wydawnictwo KIRIN, Studenckie Radio ŻAK, KOKOJAPAN.pl

Harmonogram XVII Dni Japońskich

20 kwietnia 2024, sobota