Temat spotkania: Obrona Krajów Nadbałtyckich. Bezpieczeństwo regionu Morza Bałtyckiego
Gwałtowna zmiana porządku międzynarodowego, zachodząca na naszych oczach, w istotny sposób wpływa na stan bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej. Zagrożenie agresją ze strony Rosji nie maleje, najbardziej narażone na atak (zarówno konwencjonalny, jak i niekonwencjonalny) są państwa wschodniej flanki NATO: Finlandia, kraje nadbałtyckie, Polska, ale także Szwecja, Dania i Niemcy. Współczesne wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa państw regionu Morza Bałtyckiego wymagają od nich ścisłej współpracy wojskowej i politycznej – żadne z tych państw nie może stawić czoła niebezpieczeństwom w pojedynkę, jednak gdy będą działać razem, stanowią one siłę, z którą należy się liczyć.
Celem Spotkania jest opisanie i zdiagnozowanie aktualnych zmian zachodzących w strukturach bezpieczeństwa europejskiego, a także dokonanie wiarygodnych przewidywań przyszłego rozwoju wydarzeń, aby poczynić odpowiednie przygotowania i umożliwić skuteczne przeciwdziałanie przyszłym zagrożeniom ze strony Rosji. Zapraszamy specjalistów w tej dziedzinie, by stworzyć platformę wymiany pomysłów i doświadczeń oraz w celu wypracowania realnych rozwiązań, które mogą pomóc rządom w trudnym zadaniu, jakim jest ochrona państw i społeczeństw krajów nadbałtyckich, zagrożonych agresją ze wschodu.
Spotkanie odbędzie się w dniach 12-13 czerwca 2025 r. w siedzibie Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ przy ul. Składowej 43 w Łodzi. Wydarzenie będzie prowadzone w języku angielskim.
Program Spotkania:
12 czerwca 2025:
15.30 – 18.00 Pierwsza otwarta sesja panelowa: "Świadomość zagrożeń militarnych i niemilitarnych dla bezpieczeństwa państw nadbałtyckich"
20.00 Bankiet
13 czerwca 2025:
10.30 – 13.30 Druga ekspercka sesja panelowa "Co robić? Jak odeprzeć rosyjską agresję w regionie morza Bałtyckiego?"
* Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia drobnych zmian czasowych w szczegółowym harmonogramie konferencji.
Nad przebiegiem debaty na każdej z sesji panelowych czuwał będzie moderator. Wykraczając poza standardowe schematy organizacji konferencji naukowych, zamierzeniem CAiPS jest stworzenie Uczestnikom platformy dyskusji i umożliwienie podzielenia się swoją wiedzą, spostrzeżeniami i prognozami. Dlatego też nie przewidujemy prezentacji dłuższych referatów, w ich miejsce preferując przeprowadzenie paneli dyskusyjnych prowadzonych przez moderatora, aby stworzyć możliwie jak najszerszą platformę wymiany myśli i doświadczeń, by publiczność mogła poznać poglądy najwybitniejszych ekspertów w dyskutowanych dziedzinach.
Wyrażamy przekonanie, że planowane 3. Międzynarodowe Spotkanie Dyskusyjne Centrum Analiz i Prognoz Strategicznych WSMiP UŁ zaowocuje innowacyjnym spojrzeniem na złożone zagadnienie będące jego tematem przewodnim i upowszechnieniem nowej wiedzy na jego temat.
Serdecznie zapraszamy.
Linki do formularzy rejestracyjnych:
Dla uczestników:
Dla studentów/doktorantów:
Tworząc Centrum Analiz i Prognoz Strategicznych przy WSMiP UŁ, wychodzimy naprzeciw rosnącej dynamice zmian w środowisku międzynarodowym. Identyfikując najbardziej aktualne problemy i zagrożenia z obszaru geopolityki i stosunków międzynarodowych, tworzymy platformę wymiany poglądów i prognoz, angażując do organizowanych przez nas wydarzeń wyłącznie najlepszych krajowych i zagranicznych specjalistów w swoich dziedzinach. Na pierwszym miejscu stawiamy swobodę dyskusji, odchodząc od monotonii konferencji naukowych, zachowując jednak uporządkowany charakter debat eksperckich. Merytoryczna konfrontacja poglądów zapraszanych gości daje nam wyjątkową możliwość poznania innych punktów widzenia i dostrzeżenia niuansów analizowanych zdarzeń i procesów. Chcemy również, by wnioski płynące z konferencji organizowanych przez Centrum Analiz i Prognoz Strategicznych dawały asumpt do wypracowania skutecznych rozwiązań, zwiększających bezpieczeństwo Polski i całego regionu, wobec nowych wyzwań na arenie międzynarodowej.
„Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie” - Peter Drucker