Spotkanie z dziennikarką Violettą Wiernicką

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź
Czas: 19 maja 2025 (poniedziałek) 17:00 - 20:00

Jak powstaje pomysł na książkę? Skąd bierze się temat? Zapraszamy na spotkanie autorskie z Violettą Wiernicką, które odbędzie się 19 maja o godzinie 17:00 w Bibliotece UŁ. Prowadzenie: dr Barbara Jundo-Kaliszewska.

Spotkanie składać się będzie z dwóch części:

Wokół pisania, promocji twórczości, współpracy z wydawnictwami, mediami

Poznamy nie tylko tajniki pisarstwa dr Violetty Wiernickiej, ale także dowiemy się czy i jak można nauczyć się pisać. Usłyszymy o tym, jak rodzą się tematy, jak długo trwa proces twórczy, czym różni się pisanie artykułów od pisania książek. Dowiemy się o współpracy z wydawnictwami i mediami, a także o tym jak autorka przyjmuje krytykę. Przekonamy się dlaczego właśnie BUŁa jest miejscem, w którym powstały prawie wszystkie książki autorki i skąd jej zainteresowanie popularyzacją prawosławia. Być może poznamy także lekturowe wybory Violetty Wiernickiej.


Wokół książki „Polacy w Ukrainie”

Dowiemy się, jaką pozycję zajmowali Polacy na terenie dzisiejszej Ukrainy w czasach carskich, o doświadczeniach Polaków żyjących w zaborze rosyjskim, o roli szlachty polskiej w lokalnym życiu społecznym i kulturalnym, o jej życiu codziennym, ale także o tym jak dzisiejsza wojna na Ukrainie zmienia nasze spojrzenie na historię Polaków na tych ziemiach.

Dr Violetta Wiernicka

Zdjęcie dr Violetty Wiernickiej

Dr nauk humanistycznych, badaczka, pisarka, dziennikarka. Autorka 10 książek, m. in. „Polacy w Ukrainie. Czasy carskie”, „Sekrety rosyjskich carów”, „Prawosławni w Łodzi”, „Polacy, którzy zadziwili Rosję”. Za książkę „Prawosławna diecezja łódzko-poznańska” nominowana była do nagrody AKADEMIA 2023, a za „Prawosławni w Łodzi” - do „Złotego Ekslibrisu”. Jej teksty były i są nadal publikowane, m. in. w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, „Newsweeku”, „Gazecie Wyborczej”. Zainteresowania naukowe dr Violetty Wiernickiej to dzieje mniejszości prawosławnej w Polsce, szczególnie w okresie do wybuchu I wojny światowej, a także dzieje Rosjan w Polsce. Jest popularyzatorką wiedzy o prawosławiu. Recenzentka NCN.

Dr Barbara Jundo-Kaliszewska

Zdjęcie dr Barbary Jundo-Kaliszewskiej

Historyczka, politolożka i popularyzatorka nauki. Adiunkt w Katedrze Teorii Prawa i Myśli Politycznej Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego. Wiceprezes polsko-litewskiego Forum Współpracy i Dialogu Jerzego Giedroycia. Jej zainteresowania badawcze obejmują stosunki polsko-litewskie w XX i XXI w., politykę historyczną w Europie Środkowej i Wschodniej, przeciwdziałanie rosyjskiej dezinformacji oraz straty wojenne Wileńszczyzny. Autorka i prowadząca programów: „Rozmowy w Mackiewiczówce” i „Bałtycka Europa” w TVP Wilno oraz cykl „Gen Niepodległości” w Polska Press. Członkini redakcji „Obserwator Międzynarodowy” i autorka podcastów na portalu „Trendy w Polityce” oraz „Na Rubieży”. Członkini Stowarzyszenia Naukowców Polaków Litwy, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Stowarzyszenia FemGlobal. Kobiety w Polityce Międzynarodowej. Autorka książki „Zakładnicy historii. Mniejszość polska w postradzieckiej Litwie” (Łódź 2019).

Spotkanie będzie nie tylko o książkach, ale o odwadze mówienia własnym głosem, pasji badawczej i sztuce przekładania historii na język zrozumiały dla wszystkich.

Przyjdź, posłuchaj, zainspiruj się i… może też zaczniesz pisać?

Zapraszamy do strefy coworkingowej na parterze Biblioteki UŁ. Wstęp wolny!

Miejsce wydarzenia: Jana Matejki 32/38, 90-237 Łódź

Data i godziny wydarzenia: 19 maja 2025 (poniedziałek) 17:00 - 20:00

"monthViewContentUid" constant not set